Suriyeli Kürtler Cenevre görüşmelerinden endişeli

Federasyon konusunda Kürt partilerinin ortak tavır almasını talep eden Suriyeli Kürt eylemciler, 1 Nisan'da Suriye'deki tüm Kürt şehirlerinde oturma eylemi çağrısında bulundu.

Suriyeli Kürtler Cenevre görüşmelerinden endişeli

Çeviren: Erol Yeşilyurt

Suriye'de rejim ve muhalefetin üzerinde mutabık olduğu tek konu federasyona karşı çıkmak iken PYD ve KNC (Kürt Ulusal Konseyi) birlikte çalışmak konusunda anlaşamıyorlar. 

Londra'da bulunan Kürt eylemcilerden Ahmet El-Raşhid Ara Haber"e Kürt gençlerinin PYD ve KNC'nin aynı masaya oturup birlikte çalışması için baskı yapmak amacıyla 'oturma eylemlerini organize ettiğini' söyledi.

KNC, PYD ve müttefiklerinin 17 Mart'da ilan ettiği federal bölgeyi PYD'nin iktidarı tekeline almak için gerçekleştirdiği bir proje olarak değerlendirdiği için desteklemeyi red ediyor. 

Suriyeli Kürtler kazandıkları askeri başarılara rağmen 9 Nisan'da başlayacak olan Cenevre görüşmelerinde kaybeden taraf olmak endişesine sahipler. Kürtlerin federasyon talebi görüşmelerin gündeminde değil.

Insightkurdistan çalışanlarından Medya analisti Rodi Hasan dışardan gelen tehditler artınca Kürtler arasında birlik çağrılarının artığını söyledi. 

Ancak, bir çok kişi 2012'den beri başarısızlığa uğrayan üç anlaşma imzalayan PYD ve KNC'nin aralarındaki farklılıkları gidereceğinden emin değil.

PYD yönetimindeki Kobane yönetiminin eski görevlilerinden Idris Nassan, " bu çağrılara kimse önem vermiyor" dedi.

Nassan, “KNC içindeki bazı partiler Rojava Federasyonuna bir müddet sonra katılacaklar, bazı partiler ise katılmaz ve muhalefette kalırlar. Bunun nedeni bölgedeki gelişmelere esastan karşı çıkmalarıdır" dedi. .

KNC görevlileri politik gelişmelerden dolayı bir anlaşmanın gerekli olduğuna ancak, bir anlaşmaya ulaşmanında çok zor olduğuna inanıyorlar. 

(Wladimir van Wilgenburg -ARA News )

Etiketler: PYD, Rojava

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler