‘Soruşturulacak’ denilen ‘çıplak gözaltılara’ ilişkin 7 gündür açıklama yok!

HDP’li Ahmet Yıldırım, Muğla’da gözaltına alınan 7 kişinin darp edilerek fotoğraflarının yayınlanmasına dair henüz resmi bir açıklama yapılmamasını, “Bu ülkede işkencenin münferit bir durum olduğunu ve bunların münferit durumlarla etkin soruşturulduğunu kimse bize anlatmasın” sözleri ile değerlendirdi.

‘Soruşturulacak’ denilen ‘çıplak gözaltılara’ ilişkin 7 gündür açıklama yok!

Muğla’nın Ortaca ve Seydikemer bölgesinde 4 Ekim’de “PKK’li oldukları” gerekçesi ile 7 kişi darp edilerek gözaltına alınmasının ardından ters kelepçeli çırılçıplak fotoğrafları sosyal medyada yayınlandı. Fotoğraflar Kürt kentlerinde sokağa çıkma yasakları döneminde Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) ekipleri tarafından yapılan uygulamaları akıllara getirdi. 

Resmi açıklama yok

Fotoğrafların yayınlanması ile birlikte HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, Meclis kürsüsünden fotoğraflara tepki gösterdi. Ardından Meclis oturumunu yöneten Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı 4 partinin Grup Başkanvekillerini toplantıya çağırdı. Toplantıda AKP ve MHP’li Grup Başkanvekilleri de fotoğrafları “Kabul edilemez” diye tarif ederken, İçişleri Bakanı Yardımcısı telefonla arandı. İçişleri Bakan Yardımcısı uygulama ile birlikte fotoğrafların çekilmesi ve yayılması ile ilgili sorumlular hakkında soruşturma başlatılacağını söyledi. 

 Olayın üzerinden günler geçmesine rağmen herhangi bir soruşturma açılıp açılmadığı konusunda bir açıklama yapılmazken, gözaltına alınan 7 kişi ve öldürüldükleri iddia edilen 5 kişi ile ilgili resmi tek bir açıklama da yapılmadı. 

‘Bu ülkede artık işkence münferit değil sistematiktir’

HDP’li Ahmet Yıldırım, Meclis’te olayı tekrar gündeme getireceklerini ve takipçisi olacaklarını söyledi. Ellerinde sağlıklı bilgi olmadığını belirten Yıldırım, bezer fotoğrafların Kürt kentlerinde yayınlandığı dönemleri de hatırlatarak, fotoğraflara ilişkin, “Bu ülkede işkence artık münferit bir olay değil, sistematiktir. Bunu yaşadığımız birçok olaydan ötürü biliyoruz. İşkence sistematik bir hal almıştır. Ve bu ülkede işkencenin münferit bir durum olduğunu ve bunların münferit durumlarla etkin soruşturulduğunu kimse bize anlatmasın. Öyle bir durum yok. Böyle bir şey de söz konusu değil. Artık bu ülkede işkence genel bir karakteristik hal almıştır. Kim ki; buna göz yumuyor, soruşturmayı göz ardı ediyorsa asla zamanaşımına uğramayan insanlığa dair bir suç işliyor. Sadece bugün kendileri iktidarda diye AKP bunları kapatacağını ve bir daha açılmayacağını sanıyorsa yanılıyor. Çünkü işkence bir kez daha söylüyorum. İşkence insanlığa dair bir suçtur. Ve biz bu ülkede sadece siyaseten değil bir insan olarak sorumluların açığa çıkarılması için mücadele edeceğiz” diye konuştu. 

 Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler