Siyaset Dergisinin ilk sayısı 'Az kaldı' başlığıyla çıktı

Siyaset Dergisi'nin ilk sayısı "Az kaldı" başlığıyla çıktı. Daha önce 31 sayısı gazete formatında çıkmış olduğu için, dergi 32. sayıdan devam ediyor. Dergiye birçok ilde kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Siyaset Dergisinin ilk sayısı 'Az kaldı' başlığıyla çıktı

"Leonard Cohen'in şarkılarını diline dolayanların, ''...hiç unutmam/ hiç unutma/ insan nasıl direnir başka" dizeleriyle bu karanlık günlerde şiirlerden güç ve ilham alanların, üzerine bastığımız topraklarda ve dünyada neler olduğunu anlamaya çalışanların, "Yarın ihtilal olmayacak ama bir ihtimalin yönü değişebilir" diyerek bu ihtimali gerçek kılmaya aday olanların dergisi Siyaset bir kez daha 'Merhaba'' dedi.

Siyaset Dergisi'nin ilk sayısı "Az kaldı" başlığıyla çıktı. Daha önce 31 sayısı gazete formatında çıkmış olduğu için, dergi 32. sayıdan devam ediyor. Dergiye birçok ilde kitapçılardan ulaşabilirsiniz. Demokrasi İçin Birlik'e (DİB) geniş yer ayıran dergide, DİB üyesi Melda Onur, Hakan Öztürk, Oya Ersoy, Levent Tüzel, Kadir Akın ve Hakan Öztürk'ten alınan görüşler var. Psikiyatrist Cemal Dindar ile psikologlar Eser Sandıkçı, Şebnem Sünnetçioğlu ve Melek Bengü Şahin'in katılımcısı olduğu, memleketin halet-i ruhiyesini irdeledikleri "Türkiye'nin ruhu: Fena halde dayak yemiş bir halkın çocuklarıyız'' başlıklı söyleşiyi dergide bulabilirsiniz.

Geçmişten günümüze basına sansürün gazeteci Ahmet Şık'la değerlendirildiği "Medya, Görmeyenin Gözü, Duymayanın Kulağı, Konuşmayanın Sesi Olmalı" başlıklı söyleşiyi okuyabilirsiniz. Ayrıca dergide Av. Can Atalay'la Şirvan'a uzanan madenci cinayetlerini; Filiz Kerestecioğlu'yla sokaktan meclise kadın mücadelesini; Füsun Demirel'le tiyatro ve Dario Fo ile Franca Rame üzerine görüş ve anılarını; Begüm Özden Fırat ve Ahmet Murat Öğüt'le Akçakoca'ya gelen Lenin heykelinin hikayesini anlattıkları söyleşiler de yer alıyor.

Siyaset'in dergi formatındaki bu ilk sayısında SYKP MYK üyesi Kenan Kalyon'la yapılan "Zaman daralıyor" başlıklı röportaj; çevirileriyle de tanınan Utku Özmakas'ın "Siyasal'ın Biyopolitik Sınırı: İhlal ve Tahakküm"; Barış Akademisyenlerinden Doç. Dr. Mustafa Durmuş "Kriz? yoksa kriz mi var? Ne var?'', Prof. Dr. Necla Kurul ''AKP Kıskacında Eğitim: Dersini Ver, Okuldan Çık Git'', Prof. Dr. Beyza Üstün'ün "Yaşam Alanları Üzerinden Sermayenin ve İktidarın Var Olma Umudu", Yard. Doç. Dr. Tolga Tören'in "Yeni Türkiye'nin Yerli ve Milli "Kapital'i'', Yard. Doç. Dr. Hakan Güneş'in "Anlık Gelişmelere Asırlık Yanıtlar: Dış Politikayı Okuma Güçlükleri" başlıklı yazıları yer alıyor. Zengin bir içerikle yayın hayatına başlayan dergide; Tuncay Yılmaz, Necla Akgökçe, Mustafa Çeçen, Mahir Sayın, Zeki Yaş, Hakan Gürgen, Yılmaz Yücel, Mahmut Temizyürek, Aslıhan Gençay, Kadir Selamet ve M. Ramazan'ın da yazıları var.
 

 

İletişim: [email protected]

             @siyaset_dergi

Etiketler: siyaset, Siyaset Dergisi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler