Siyaset Dergisi'nin 33. sayısı çıktı: Şah düşene kadar şah!

Siyaset Dergisi'nin 33. sayısı "Şah düşene kadar şah" başlığıyla çıktı. Derginin bu saysında Erdal Kara ve Tülay Hatimoğulları'nın yazıları ve sosyalist örgütlerden temsilcilerin görüşleri bulunuyor. Derginin bu sayısında Ertuğrul Kürkçü, Ayhan Bilgen ve Fehim Taştekin ile yapılan söyleşiler de var.

Siyaset Dergisi'nin 33. sayısı çıktı: Şah düşene kadar şah!

Siyaset dergisinin 33. sayısı çıktı. Derginin bu sayısı da diğer sayıları gibi oldukça geniş bir içeriğe sahip.

Dergi 6 Nisan'da yapılacak olan referandum hakkında, sosyalist örgütlerin görüşlerine: ''Sosyalistlere sorduk" başlığıyla yer vermiş. Bu bölümde, Selma Gürkan, Çiçek Otlu, Nuri Günay, Alper Taş, Ahmet Kaya ve Erkan Baş gibi sosyalist örgütlerden temsilcilerin referanduma dair görüşleri bulunuyor. 

Dergide Tuncay Yılmaz'ın Ertuğrul Kürkçü ile yaptığı ‘Kırılmanın eşiğinde olanaklar ve zorluklar’ adlı röportaj yer alıyor. Röportaj, 7 Haziran’dan bu yana yaşanan hızlandırılmış faşizmin inşa sürecine; referandum ve referandum sonrasına ışık tutuyor.

Dergi Şubat – Mart sayısı olması sebebiyle kadın hareketine önemli bir yer ayırmış. 8 Mart öncesi, Bengü Şahin, Reha Keskin ve Şebnem Sünnetçioğlu, ‘Türkiye’nin ruhu’ başlığı altında çeşitli kadın örgütlerinden kadınlarla bir araya gelmiş. Söyleşi yazar Handan Koç, Doç. Dr. Nuray Ergüneş, Mor Çatı gönüllülerinden Esen Özdemir ve Avukat Perihan Meşeli, TODAP’tan Eser Sandıkçı’nın katılımıyla gerçekleştirilmiş. Yuvarlak masada 8 kadının bir araya gelerek yaptığı röportaj; Kadınların kendi hikayesini yazması ve kadın mücadelesi üzerine önemli bir tarihsel belge niteliği taşıyor.

Bu sayıda Araştırmacı gazeteci Fehim Taştekin’le Ahmet Saymadi söylemiş. Fehim Taştekin, Suriye’de 2011’de başlayan savaşın bölgeye etkisini, Suriye’deki savaşın geldiği son aşamayı, Astan görüşmelerini, Türkiye’nin Suriye savaşındaki rolünü, Fırat Kalkanı operasyonu, Rojava’daki son durumu derinlemesine analiz etmiş.

Dergide HDP Eşsözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen’le Hikmet Sarıoğlu’nun yaptığı söyleşi de yer alıyor. Ayhan Bilgen referandum ve ‘hayır kampanyası’ hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapmış.

Derginin geçen sayısında röportaj yapılan Ahmet Şık, dergi çıkmadan tutuklanmıştı. Bu sayıda da röportaj yapılan Ayhan Bilgen dergi çıkmadan tutuklandı...

Dergide Göksel Ilgın ve Gözde Gürsoy’un Ahmet Telli ile yaptığı bir röportaj yer alıyor.  Ayrıca Ali Özgür Karcı da Adana SHD üyeleriyle Aladağ yurt yangını üzerine söyleşmiş.

Dergide yer alan bazı yazarlar ve yazı başlıkları şöyle: 

Tülay Hatimoğulları'nın, 'Arap dünyasında kilitleri kıran kadınlar'; 

Erdal Kara'nın, 'Başur Kürdistanı'ndan izlenimler: Tayyip'le kalkan krizle yatar' 

Foti Benlisoy'un, 'Bonapartist uğrakta devrimci-radikal sol'

Fuat Ercan'ın, 'velinimet adına tek devlet'in tüm sayılarına duyurulur' 

Feryal Saygılıgil'in, 'derviş; görülmeyeni gören, duymayanı duyan yazar' 

Metin Yeğin'in, 'Bir yöntem salvosu ve Küba dış politikası' 

Suna Yılmaz'ın, 'Bir işgal planı ve önce kadınlar' 

Serkan Öngel'in 'Birleşik metal-iş üye kimlik araştırması yaparsa' 

Yeşim Dinçer'in, 'devrimin altın arayıcıları' 

 

Derginin giriş yazısından bir bölüm şöyle:

‘‘Madem ki satranç günah! Öyleyse şah!

16 Nisan! Türkiye Halkları yeniden hamle yapacak. Gezi'de "şah" demişti, 7 Haziran'da "şah"... Aşağıdakilerin hamlesi bu, piyonların hamlesi... Ne 64 karelik satranç tahtasına sıkışan ne de tek bir renge... Biliyoruz; oyun, yine kuralına göre oynanmayacak. Biliyoruz; kendisiyle satranç oynamaya (isterseniz deneyin) kalkan bir şizofreninin içindeyiz. Ne filin fil ne kalenin kale ne de atın at olduğu bir satranç tahtasındayız. Biz Şah'ı tanıyoruz! Bir şahımız olmasın diye... Bir kez daha "şah!" Şah düşene kadar "şah!"

Akademi dört duvara sığmaz diyenlerin, Dehak'ı deviren demirci Kawa'ların, erkek egemen dünyayı yerinden oynatacak olanların hamlesi bu...

Devrime tutkuyla bağlanmış, aşkla harç karmış tüm devrimcileri, Ekim'in o ele avuca sığmaz heyecanıyla 100 yıl sonra selamlayanlayanların hamlesi bu...

Niksar'ın Kızıldere köyünde 30 Mart 1971'de sonsuzluğa gidenlerin, On'ların mirasını sahiplenenlerin hamlesi bu... 

Bir Şah'ımız olmasın diye... Bir kez daha "şah!" Şah düşene kadar "şah!" Bütün Şahlara "şah!" diyenlerin... Ta ki "mat" edene kadar...

 

 

 

Etiketler: siyaset dergi, siyaset

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler