Şişli Endüstri Meslek Lisesi yerine 800 ağaç kesilip AVM ve rezidans yapılacak

Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin yıkılıp yerine rezidans ve AVM yapılması için çalışmalar başlarken, okulun öğrenci ve öğretmenlerinden 10 gün içinde Kurtuluş Ortaokulu’na taşınmaları istendi. Kurtuluş Ortaokulu öğrenci ve velileri ise bu karara karşı Kaymakamlığa yürüyerek nakilleri protesto etti. Eğitim Sen de yıkım ve nakillere karşı çıkıyor.

Şişli Endüstri Meslek Lisesi yerine 800 ağaç kesilip AVM ve rezidans yapılacak

İstanbul Şişli Abide-i Hürriyet meydanında bulunan, onlarca yıldır onbinlerce öğrencinin eğitim görüp mezun olduğu Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin yıkılması için çalışmalar başlatıldı. Okulun bahçesi Şişli’deki tek Afet Toplanma Alanı ve bahçede, kimileri asırlık olan 800 ağaç bulunuyor. Şu ana kadar 400 ağacın kesildiği bilgisi alındı.

‘Okulun yıkılması ve taşınma öğrenim hakkının ihlal edilmesidir’

Konuyla ilgi görüştüğümüz Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı ve Şişli EML öğretmeni Ayfer Koçak şu bilgileri verdi:

Okulun yeri Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı’na ait. Taşyapı inşaat şirketinin talebi üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı ile Vakıf arasında yapılan 2016 tarihli protokolle okul arazisi üzerindeki binalar ve müştemilatın yıkılması, yerine şirket tarafından rezidans ve AVM yapılması, yıkılan okulun ise 2 yıl içinde daha küçük bir alanda yeniden yapılması kararlaştırıldı. Geçtiğimiz günlerde de okulun öğrenci ve öğretmenlerine 10 gün içinde Kurtuluş Ortaokulu’na taşınmaları talimatı verildi. Bu okuldaki öğrencilerin ise aynı sürede Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu’na taşınmaları isteniyor. Oysa çok kısa bir sürede taşınma işlemlerinin gerçekleşmesinin mümkün olmaması bir yana, Şişli EML’nin 5000 öğrencisinin Kurtuluş Ortaokulu’na sığması da mümkün değil.

Eğitim Sen 3 Nolu Şube Başkanı Ayfer Koçak ayrıca şunları söyledi: “Bu yapılmak istenen yıkım ve taşınma işlemleri öğrencilerin öğrenim hakkının ihlal edilmesidir. Okulun şu andaki konumu, İstanbul’un birçok farklı ilçesinden gelen öğrenciler için ulaşım bakımından çok uygundu. Pek çok öğrencimiz Kurtuluş’a gitmekte zorlanacak ve belki okulu bırakacak. Taşınılması istenen okulun mekanının yetersizliği de ayrı bir sorun. Burada zorunlu olarak 2’li eğitime geçilmesi gerekecek. Bu da eğitimin kalitesini düşürecek.” 

400 ağaç kesildi 400 daha kesilecek

Koçak, Bakanlık ile Vakıf arasında yapılan protokolün de boşluklar içerdiğini ve 2 yılda inşaatın bitmemesi halinde şirkete cezai yaptırım uygulanmasının öngörülmemesi nedeniyle okulun bitirilmeyebileceğini, öğrenci ve öğretmenlerin buraya geri dönemeyebileceğini söyledi. Koçak, okul bahçesindeki 400 ağacın kesildiğini, diğer 400 ağacın da kesileceğini belirterek, bir ağaç katliamının yaşandığını, doğa ve yaşam savunucularının buna karşı çıkması gerektiğini ifade etti.

Dün akşam da okul öğrenci ve öğretmenlerinin #şişliemlyıkılmasın hashtag’ıyla bir sosyal medya eylemi başlattığı öğrenildi.

‘Bu okul bizimdir bizim kalacak’

Öğrencileri eğitim yılının başında apar topar başka bir okula gönderilmek istenen Kurtuluş Ortaokulu veli ve öğrencileri bu sabah okul önünde toplanarak Şişli Kaymakamlığı’na yürüdü.

YarınHaber’in verdiği bilgiye göre Kaymakamlığın önüne gelen velilerden bir heyet içeri girip görüşme yaptı. Görüşmenin ardından yarın sabah saat 09.00'da Kurtuluş Ortaokulu önüne tekrar çağrı yapıldı. Bugün bir grup öğrenci velisi valilik ile de görüşmeye gidecek.

Çocuklarının eğitimi için kaymakamlık önüne geldiklerini söyleyen veliler, ortaokulun lise yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Ortaokula taşınacak lisenin de yıkılacağını söyleyen veliler, “Yıkılacak olan lisenin yerine AVM mi yapılacak?" diye sordu.

"4+4+4+4 sitemi geldi çocuklarımız mağdur oldu, TEOG kalktı çocuklarımız mağdur oldu" diyen öğrenci velileri ortaokulun başka bir yere taşınması durumunda öğrencilerin akşam geç saatte eve gelecek olmalarından yakındı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler