Şirvan maden faciasında 11 kişiye 15’er yıla kadar hapis talebi

Siirt’in Şirvan ilçesindeki bakır madeninde meydana gelen heyelan sonucu yaşanan iş cinayetine ilişkin hazırlanan iddianamede, 11 kişi hakkında 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Şirvan maden faciasında 11 kişiye 15’er yıla kadar hapis talebi

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Madenköy’de bulunan Ciner Grubu’na bağlı bakır madeni sahasında heyelan sonucu 17 Kasım’da meydana gelen göçükte 16 işçi toprak altında kalarak can vermişti.

İş cinayetine ilişkin Siirt Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Savcılık tarafından hazırlanan ve Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 11 kişi hakkında “Taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istendi.

Ceza talep edilen isimler şöyle:

Park Elektrik Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş. firmasının İşletme Müdürü Mehmet Oğuz, Açık Ocak İşletmesi Başmühendisi Selman Kazak, Park Elektrik Maden İşletmesi İş Güvenliği uzmanı Servet Keklik, Şirvan Park Elektrik Maden İşletmesi daimi nezaretçileri Mehmet Kezer, Serkan Gürühan, Bayram Kayar, Antlar Yapı Madencilik Sanayi Tic. Ltd. şirketi Şantiye Şefi Kadir Yıldırım, Antlar Yapı Madencilik Sanayi Tic. Ltd. şirketi İş Sağlığı ve Güvenliği uzman Gülistan Gök, Antlar Yapı Madencilik Sanayi Tic. Ltd. Şirketinin resmi sahibi şüpheli Vedat Ant, Antlar Yapı Madencilik Sanayi Tic. Ltd. Şirketinin fiili sahibi ve fiili sorumlusu Nureddin Ant ile Adnan Ant.

İddianamede, aşırı yağışın ardından maden bölgesinde çalışmaların durdurulması ve güvenlik önlemi alınması gerektiği ancak alınmadığı belirtilirken, bilirkişi raporunda da hapsi istenen 11 kişinin gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirme noktasında dikkat ve özen eksikliği göstermek suretiyle kusurlu bulundukları kaydedildi. 

(DİHA)

Etiketler: Maden Faciası, Şirvan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler