Sırrı Süreyya Önder: Sandığa gitmemek geleceğimize sahip çıkmamak anlamına gelir

Muş'ta konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 'Sandığa gitmemek geleceğimize sahip çıkmamak anlamına gelir' dedi

Sırrı Süreyya Önder: Sandığa gitmemek geleceğimize sahip çıkmamak anlamına gelir

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Muş İl Örgütü tarafından düzenlenen mitingde konuştu. HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik ve HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın selamlama konuşmasının ardından söz alan Önder, partilerinin seçim şarkılarının yasaklanmasına tepki gösterdi. Önder şöyle konuştu:

“Kim böyle kraldan çok kralcıysa 5-10 gün geçmiyor bir bakıyorsun cemaatten içeride. Bunların bakanı kalkmış diyor ki; 'Bunların Kürtçe bir marşları vardı, bir emir verdim, yasaklattım.' Başkanlık geldiğinde nasıl olacağını tarif ediyor. Mahkeme yok, iddianame yok, bilirkişi raporu yok, verdim emri kapattım. Sen kardeşim bu halkın türkülerini kararnameyle, bu otobüste çalınmasını zorla engelledin, Kürt anası çocuğuna bu dilde ninni söylüyor, ona ne yapacaksın?"

'Bu topraklar siddete, de kana da, nefrete de doydu' 

KCK operasyonlarında 11 bin yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Sırrı Süreyya Önder sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiçbirinin üzerinden bir tırnak çakısı bile çıkmadı, şiddetle suçladılar. Muş’ta yönetici bırakmadılar, teröre ilişkilendirdiler. 6 milyon oy almış bir partiye terörist diyemezsin, bir memlekette 6 milyon terörist varsa, senin şapkanı önüne koyup düşünmen lazım. Bu topraklar şiddete de, kana da, nefrete de doydu. Artık bu insanlar kendi onurlarıyla, kimlikleriyle, statüleriyle, özgürce, eşitçe, adil bir ortamda yaşamak istiyor. Cenabı Hakkın doğuştan kendisine verdiği hakkı istiyor. Sen bunu hangi ruhsatla yasaklayabilirsin, daha ne kadar öteleyebilirsin, fakir fukaranın çocuğunu, suçsuzunu, mahsumunu tehdit edebilirsin, giden bir can yerine geri gelir mi, o bir can kolay ortaya çıkar mı?"

Vatandaşlara 'sandığa gitmeleri' çağrısında da bulunan Önder, “Sandığa gitmemek geleceğimize sahip çıkmamak anlamına gelir. Ondan sonra şikayet etmeye hakkımız kalmaz. Bu konuda da en büyük umudumuz, en büyük desteğimiz kadınlarımız, annelerimizdir. Onları da bu vesileyle tekrar selamlıyorum" şeklinde konuştu. 

(DHA)

Etiketler: HDP, Referandum, hayır

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler