Serbest bırakılan hak savunucularının vücutlarında morluklar var!

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yaptıkları eylemde gözaltına alınmalarının ardından bugün serbest bırakılan 41 hak savunucusunun vücutlarında morluklar ve kelepçe izleri olduğu görüldü.

Serbest bırakılan hak savunucularının vücutlarında morluklar var!

İstanbul'un ilçesi Beşiktaş'ta Cumartesi günü, 153 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumlarına dikkat çekmek amacıyla yapılan eylemde gözaltına alınan ve 3 gün sonra sevk edildikleri mahkemece, adli kontrol şartı getirilerek serbest bırakılan 41 hak savunucusu, kötü muameleye maruz kaldı. 

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde kendilerini bekleyen kalabalık tarafından, "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları ve alkışlarla karşılanan 41 hak savunucusunun vücutlarındaki morluklar ve kelepçe izleri dikkat çekti. Serbest bırakılanlardan Gülay Altıok, polisler tarafından "Ölürüm Türkiyem" şarkısı eşliğinde darp edildiklerini, ağrılardan ve hakaretlerden kaynaklı 4 gün boyunca uyumadığını belirtti.

Saçlarından sürüklendiler

Tutuldukları İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sözlü ve fiziki darba maruz kaldıklarını belirten Mervenur Avşar ise, emniyete getirilen doktorlarla sağlık kontrollerinin yapılmak istendiğini ve kendilerinin bu uygulamayı kabul etmediklerini belirtti. Avşar, "Ellerimizde ters kelepçe olmasına rağmen saçlarımızdan sürüklendirildik. Gözaltı süreci boyunca bu şiddet devam etti. Kollarım başta olmak üzere vücudumun her tarafında darp izleri var. Bu faşist uygulamalara rağmen Nuriye ve Semih için direnmeye devam edeceğiz" dedi.

'Gözaltında da saydık'

Serbest bırakılanlardan Avukat Barkın Timtik de, "Nuriye ve Semih açlıklarının 153'üncü gününde. Biz gözaltında da gün saymaya devam ettik. Nuriye ve Semih'in açlık direnişi Türkiye halklarının onuru, bizim onurumuzdur. Bu mücadele büyüyecek ve mutlaka zafere ulaşacaktır" dedi.

(DİHABER)
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler