Şengal Askeri Yetkilisi: ‘Peşmerge saldırısı Barzani’nin Türkiye ziyaretinin sonucu’

Şengal Askeri Meclisi’nin bir yetkilisi, “Bu bir provokasyondur, biz bölgede bunu Barzani’nin Türkiye ziyaretinin bir sonucu olarak algılıyoruz. Rojava Peşmergeleri bu topraklara tecavüz ederek savaşı başlattılar” dedi.Yetkili, YBŞ'den bir savaşçının yaşamını yitirdiğini, iki kişinin yaralandığını bildirdi.

Şengal Askeri Yetkilisi: ‘Peşmerge saldırısı Barzani’nin Türkiye ziyaretinin sonucu’

Şengal Askeri Meclisi’nin bir yetkilisi Kom News’a verdiği demeçte, Rojava Peşmergeleri’nin iddia ettiği gibi çatışmayı kendilerinin başlatmadığını, çatışmaların KDP’ye bağlı Peşmergelerin Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) kontrol ettiği alanlara saldırmasyla başladığını söyledi.

Askeri Meclis Yetkilisi, "Bu bir provokasyondur, biz bölgede bunu Barzani’nin Türkiye ziyaretinin bir sonucu olarak algılıyoruz. Rojava Peşmergeleri bu topraklara tecavüz ederek savaşı başlattılar. Bizim bir arkadaşımız şehit düştü, iki de yaralımız var. Onlardan ise 4 KDP’liyi esir aldık. Sivillerden yaralıların olduğu ve hastaneye kaldırıldıkları bilgisini aldık. Bu toprakları terk etmeyeceğiz" dedi.

Bu sabah Şengal’in YBŞ güçlerinin kontrolündeki Xanesor beldesine girmek isteyen Rojava Peşmergeleri ile YBŞ savaşçıları arasında çatışmalar başladı. Roj Peşmerge Birliği'nden 500 kişilik gücün dün, Peşmerge Bakanlığı’nın kararıyla Sınune - Xanesor arasındaki bölgeye konuşlanmış olduğu bilgisi alındı.

Şengal direniş güçleri YBŞ/YJŞ dün yaptıkları açıklamada, “Biz kesinlikle herhangi bir gergin durumun yaşanması taraftarı değiliz. Bu güçlerin derhal çekilmesi ve alanımızdan çıkması gerekmektedir. Halkımıza çağrımız, geliştirilen bu oyun karşısında son derece duyarlı olmaları ve bu temelde hareket etmeleridir” çağrısında bulunmuşlardı.

Ne olmuştu?

IŞİD 2 Ağustos 2014'te Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Şengal bölgesine saldırmıştı. Saldırıdan bir gün sonra bölge IŞİD'in eline geçmişti. Birçok kişinin öldüğü saldırının ardından on binlerce Ezidi yaşadıkları yerlerden kaçmak zorunda kalmıştı. Peşmerge güçlerinin saldırının ardından bölgeden çekildiği iddia edilmişti. IŞİD'in saldırısını izleyen günlerde HPG (Halk Savunma Güçleri ) ve YPG (Halk Savunma Birlikleri) militanları bölgeye gelmiş ve IŞİD’in saldırılarını durdurup  halkı Şengal Dağı’nda korumaya almıştı. Aralık ayında ise IŞİD bölgeden tamamen sökülüp atılmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler