Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Aksoy, yazıları ve paylaşımları nedeniyle açığa alındı!

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi Mustafa Aksoy, muhalif sitelerde yayımlanan yazıları ve sosyal medya hesaplarından paylaştığı gönderiler gerekçe gösterilerek açığa alındı. Aksoy’un yazıları ve paylaşımlarına öğrencilerin muhbir olarak görevlendirilmesi sonucu ulaşıldı.

Selçuk Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Aksoy, yazıları ve paylaşımları nedeniyle açığa alındı!

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olan ve yaklaşık beş yıldır Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde çalışma yürüten Mustafa Aksoy, hukuksuz bir şekilde açığa alındı. Aksoy’un Twitter üzerinden paylaştığı gönderiler ve geçmişte Sendika.Org’da yazdığı yazılar okul yönetimi tarafından aleyhinde delil olarak kullanıldı ve açığa alınmasına gerekçe olarak gösterildi.

Üniversite eğitiminde “muhbirlik” dersi

Aksoy’un Sendika.Org’daki son yazısı 11 Ocak 2016 tarihinde yayımlanırken üniversite yönetimi yine hukuksuz bir biçimde, son yazının yayımlandığı tarihten bir buçuk yıl sonra Aksoy’a soruşturma açtı.

Birtakım öğrencilerin muhbir olarak görevlendirilerek Aksoy’un kişisel sosyal medya hesaplarını incelemesi, bu hesaplarda paylaşılan gönderileri işaretleyip dosyalayarak yetkili kişilere teslim etmesi, öğrencilerin kendi yorumlarını katarak işaretlediği birtakım gönderi ve ifadelerin Aksoy hakkında suç unsuru olarak kabul edilmesi, hukuksuzluğun diğer bir boyutunu gözler önüne serdi.

Yazıları ve paylaştığı gönderilerin suç unsuru olarak kabul edilmesinin yanı sıra Aksoy’un, hakkında herhangi bir delil bulunmaksızın FETÖ, IŞİD, DHKP-C, PKK örgütlerine üye olduğu da iddia edildi. Aksoy’a isnat edilen suçlamaların bulunduğu dosyaya ilişkin fakülte yönetimi Aksoy’dan savunma isterken, dosyanın rektörlüğe sevk edilmesiyle Aksoy’dan bir daha savunma talep edilmedi. Aksoy, kendisine savunma hakkı verilmeksizin açığa alındı.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler