Sayın Kılıçdaroğlu’na Erdoğan ve AKP’yle ilgili 11 soru

Biz de Kılıçdaroğlu'na -78 milyon adına olmasa da- bu ülkenin devrimci, demokrat ve aydınları adına 11 soru yöneltiyoruz.

Sayın Kılıçdaroğlu’na Erdoğan ve AKP’yle ilgili 11 soru

Tuncay Yılmaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı saldırısı sonrası Başbakan Binali Yıldırım'a cevaplaması üzerine 11 soru yöneltmiş. Kılıçdaroğlu soruları 78 Milyon vatandaş adına yönelttiğini belirtmiş. Hemen belirtelim ki  bu soruluraın çok büyük bölümü isabetli sorulardır ve AKP bu soruların cevabını vermelidir.

Ancak biz de Kılıçdaroğlu’na -78 milyon adına olmasa da- bu ülkenin devrimci, demokrat ve aydınları adına 11 soru yöneltiyoruz.

Bu sorulara yüreğinde vicdanı ve demokrasiye inancı olan herkes yanıt bekliyor. Barış için Akademisyenler yanıt bekliyor. Tutuklanan yayın yönetmenleri yanıt bekliyor. Yüreğinde Madımak ateşi sönmeyenler, taşeronda çalışmak istemedikleri için CHP’li Avcılar Belediyesinden atılan işçiler,  

Madem soruları IŞİD bölümünden sormuş biz de oradan başlayalım sorulara:

1-Bugün Türkiye’de IŞİD’ci kafalar yetişmesine ve IŞİD’i meşru gören bir toplumsal doku oluşmasına en önemli zemini hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, İmam Hatip Liselerinin kapanmasını ve herkesin inancını kendisi olarak yaşamasını destekliyor musunuz?

2-Bugünkü Erdoğan iktidarının ve faşizan düzenin inşasında özel bir yeri olan, Madımak katillerini destekleyen Fethullah Gülen ve cemaatini de eleştiriyor musunuz? Yoksa “Hoca efendiden” destek almanın peşinde misiniz?

3-Önce Baykal Erdoğan’ın TBMM’ye girişinin önünü açtı, sonra siz  “korkunç ama evet” diyerek dokunulmazlıkların kaldırılmasının ve HDP’nin meclis dışına atılmasının önünü açtınız. Bu ön açıcılığı olası Anayasa ve Başkanlık oylamasında da sürdürmeyi düşünüyor musunuz?

4-Erdoğan ve AKP’nin her türlü hamlesinin arkasında duran, savaştan ganimet toplamaya, savaşanlara silah satmaya çalışan (Koç’un Altay Tankları gibi…) sermayeye bir sözünüz var mı?

5-Kürt sorunun savaş ve çatışmayla değil müzakere ve demokratik yollarla çözümü konusunda PKK’nin oynayabileceği rolü görmemeye ve “terörle mücadele” söyleminde AKP’yle rekabet etmeye daha ne kadar devam edeceksiniz? IŞİD karanlığıyla can pahasına savaşan PKK’yi IŞİD terörüyle bir tutmak yerine, “bu sorun savaşarak çözülmez, PKK, Öcalan, HDP Kürt sorunun çözümünde önemli faktörlerdir, oturup meclis çatısı altında bu sorunu onlarla konuşarak çözmeliyiz” demeyi düşünmüyor musunuz? Yoksa “sağdan oy alacağım” mantığıyla –tıpkı Ekmeleddin hamleniz gibi-  “terör örgütüne en büyü yardım yataklığı AKP yapmıştır” diyerek milyonlarca Kürdün ve demokratın gönlündeki nokta kadar dahi kalmayan izinizi tamamen silme eğiliminde misiniz?

6-Yarın birgün sınır ötesi operasyon tezkeresi meclise gelse yine AKP’yi destekleyecek misiniz?

7-Rojava’da Kürtler kazanmasın, Suriye’de Selefiler iktidar olsun diye Al Nusra ve diğer Cihatçı örgütlerle birlikte savaşan, onlara her türlü askeri, lojistik desteği veren, Sur’u, Nusaybin’i, Cizre’yi yerle bir eden, Roboski’yi bombalayan Genel Kurmay’ı da eleştirmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa bunları “teröre karşı mücadele” olarak mı görüyorsunuz?

8-Demokrasi isteyenlere “oluk oluk kanınızı akıtırım” diyen Erdoğan’ın Mafya bozuntusu Sedat Peker’i açılışlarda ağırlayan CHP’li Belediye yöneticilerinizle ilgili bir işlem başlattınız mı? Yoksa bu mafya bozuntusuyla yeni açılışlarda buluşarak onu da örgütlemeyi mi düşünüyorsunuz?

9-Ermeni Soykırımının tanınmasına ilişkin verdiği mücadelede (!) AKP’nin yanında durmaya devam edecek misiniz?

10-Pir Sultan Abdal Derneği’nin Madımak anmasına katılmak için otobüs talebinde bulunması üzerine 'benim için mi öldüler' diyen Bakırköy Belediye başkanınızla ilgili bir işlem başlatacak mısınız?

11-Ve en önemlisi, Erdoğan iktidarını geriletmekte, devirmekte ve demokrasiyi geliştirmekte samimi misiniz? Eğer öyleyse demokrasinin asgari gereklerini sahiplenip yerine getirerek, Demokrasi Cephesi’nde yer almayı düşünüyor musunuz? Yoksa üst perdeden eleştirip, alt perdeden Sultaniyegah (tek sultan) çalmaya devam mı edeceksiniz?

 02.07.2016 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler