Saya direnişi büyüyor: Manisa'daki sayacılar da iş bıraktı

Saya direnişi il il yayılıyor. Manisa Ayakkabıcılar Sitesi'nde de sayacılar, parça başı ücretlerinin arttırılması talebiyle makineleri durdurdu.

Saya direnişi büyüyor: Manisa'daki sayacılar da iş bıraktı

Adana, Konya, İstanbul, İzmir ve Antep’in ardından Manisa Ayakkabıcılar Sitesi'nde de sayacılar, parça başı ücretlerinin arttırılması ve sosyal güvencelerinin sağlanması talebleri ile bir haftalık iş bırakma eylemi başlattı.

Sayacıların Adana'a başlatmış olduğu iş bırakma eylemleri il il yayılarak devam ediyor. Bir çok ilin ardından Manisa'nın Yunus Emre ilçesinde kurulu bulunan Ayakkabıcılar Sitesi'nde de sayacılar aynı taleplerle iş bıraktı. İş başı yapar gibi sabahın erken saatlerinde siteye gelen işçiler bu sefer makinelerini çalıştırmadı.

10 yıldır ücrete iş yaptıklarını dile getiren işçiler, ayakkabı imalatçılarından çift başı yüzde 10 pay ve kayıt dışılığın son bulmasını talep etti. İş bırakma eylemine sitedeki sayacıların büyük bir kısmı katıldı. Bir hafta sürecek eylemin sonunda sonuç alınamazsa sayacılar iş bırakmayı sürdürecek. Manisa genelindeki yaklaşık 300 sayacının büyük bir kısmı iş bırakmaya katıldı.

Kimi imalatçılar ücreti arttırdı

İç piyasaya iş üreten sitede, imalatçıların düşük ücret verme gerekçesi ise diğer illerdeki düşük ücretler. Bazı imalatçılar iş bırakma eylemini duyar duymaz ücreti arttırsa da sayacılar site genelinde bir artış olmadığı sürece parça parça olsa da üretim yapmayacak. İş bırakmayı engellemek için geçtiğimiz Cuma günü imalatçılardan biri iki saya ustasına vermeyi planladığı işi iptal etti. Sayacılar, eylemleri kazanımla da sonuçlansa da bu imalatçıya iş dikmeme kararı aldı.

Dernek kuracaklar

Sayacılar, diğer illerdeki sayacılarla da iletişim halinde ve eylemleri takip ediyor. Bugün içinde gerçekleşecek toplantıda da işçiler, iş bırakma eyleminin kazanımla sonuçlanması için neler yapacaklarını konuşacaklar. Sayacılar, Manisa Ayakkabıcılar Esnaf Odası'nın sorunları ile ilgilenmemesine de tepkili. Ayrıca sayacılar, birlikteliklerini sürdürmek için dernek kurma çalışmalarına da başlamış durumda. 

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler