Sarıyer Belediyesi çalışanları: Sınıf düşmanlarını milletçe alkışlıyoruz

Sarıyer Belediyesi çalışanları: Sınıf düşmanlarını milletçe alkışlıyoruz

Sarıyer Belediyesi’nde çalışan işçiler, CHP Levent Sanayi Mahallesi ilçe binasının önünde 120 gündür grevde ve 50 gündür dönüşümlü açlık grevindeler.

İşçilerle kısa bir röportaj yaptık.

Direnişiniz nasıl meydana geldi?

İşçi Mithat: Merhaba, öncelikle hoş geldiniz. Sarıyer Belediyesi işi taşerona vermesine rağmen 1 ay geçti ve imza atılmadı. Normelde çok kısa sürede imza atılıyordu. Ayrıca en temel hakkımız olan şeylerden mahrumduk.

Peki talepleriniz nelerdi?

İşçi Güven: Maaşlara %15 zam (2015, 2016 ) yıllarında.

-Her yıl Eylül ayında 750tl yakacak yardım.

-Her yıl bayramlarda 250 tl yardım.

-Yaz ve kış çalışma koşullarına uygun iş kıyafeti.

– Parklarda işçilerin kışın ısınmaları için konteyner ve mat konulması.

-8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlara 1 gün izin.

Süreçle ilgili olarak yaşadıklarınız ve genel düşünceniz nelerdir?

İşçi Zülfükar: 2 ve 6 yılları arasında çalışan işçileriz. Geçen bu süreç içinde hiçbir şekilde taleplerimiz karşılanmadı. Üstüne üstük birde polisleri üstümüze saldılar ve grev çadırımızda 2 kere göz altına alındık. Kemal Kılıçdaroğu mecliste yaptığı son konuşmasında emekçinin hakkından bahsediyordu. Ama gelinen nokta hepsinde aynı. İş cinayetlerinde ölen işçiler için AKP’yi eleştiren CHP de burada ailelerimizle bizi 120 gündür mağdur ediyor. Sarıyer Belediyesi başkanı Şükrü Genç buradan teşhir etmek istiyoruz. Kendisi işçi düşmanlığı yapıyor. Gece 2 kere çeteler üzerimize saldırdı. Bizim istediklerimiz en meşru olan hakkımız. Bizler sadece işçinin en temel hakkı olan insanca yaşam hakkını istiyoruz. Buradan tüm kamuoyuna duyuruyoruz. 120 gündür mağduruz.

Ayrıca istediğimiz 2 kuruşu vermeyen belediye paralar yatırarak vinç tutup, grev Çadırımızın önüne koyarak, ayıplarını gizlemeye çalışıyor. Ve bir çok CHP’li vekilin ‘halledeceğiz’ demesine rağmen halen bir sonuç çıkmadı. Diyeceğimiz şu ki: Ne olursa olsun asla grevimizden , mücadelemizden geri dönmeyeceğiz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler