Şanlıurfa Baro Başkanı adliyede kelepçe takılarak gözaltına alındı

Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz, Viranşehir Adliyesi'nde tartıştığı polisler tarafından kelepçelenerek gözaltına alındı.

Şanlıurfa Baro Başkanı adliyede kelepçe takılarak gözaltına alındı

Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz, bir müvekkilinin davasına katılmak için gittiği Viranşehir Adliyesi'nde tartıştığı polisler tarafından kelepçelenerek gözaltına alındı. Savcılıkda ifadesi alınan Tüysüz daha sonra serbest bırakıldı. 

Hastanede darp edildiğine dair rapor alan Tüysüz, kendini darp eden polisler hakkında da suç duyurusunda bulundu. 

‘Gözaltına alınanların çoğunun kötü muameleye ve işkenceye maruz kaldığını öğrendim’

Kendisine yapılan muameleye tepki gösteren Baro Başkanı Ahmet Tüysüz, şunları söyledi:

“Viranşehir’de bir polis memurunun emanette kayıtlı bulunan çok sayıda silah ve mermiyi satması üzerine ilçede bulunan yaklaşık 50- 60 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında benim kirvem aynı zamanda müvekkilim olan bir kişinin duruşmasına katılmak için bu sabah Viranşehir Adliyesi’ne gittim. Ancak gözaltına alınanların çoğunun kötü muameleye ve işkenceye maruz kaldığını öğrendim.”

‘Polis bana “avukat olduğun nerede yazıyor” dedi’

Tüysüz, polis memuruyla arasında geçen olayı ise şöyle anlattı:

“Şüpheliler, bugün adliyeye getirildiğinde benim müvekkilime ‘Senin duruşmana ben gireceğim’ demem üzerine o sırada bir polis memuru kaba bir tavırla, ‘Bir dakika sen kimsin, dost musun, düşman mısın’ dedi. Ben de ‘Dost veya düşman değilim. Ben avukatım’ dedim. ‘Avukat olduğun nerede yazıyor’ dedi. ‘Eğer avukat olduğuma dair şüpheniz varsa kimlik sorarsınız. Ben de kimlik gösteririm’ dedim. Bu sırada 4- 5 polis gelerek ‘Bunu gözaltı yapın, dışarı atın’ dedi. Ben onlara Şanlıurfa Baro Başkanı olduğumu söyledim. Onlar da ‘Ne başkanı olursan ol’ dediler. Bu yaşananlar savcının odasında dahil devam etti. Bu olaylar yüzünden darp raporunu alarak polisler hakkında suç duyurusunda bulundum.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler