Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, Kürt işçilere yönelik saldırıyı kınadı

Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, Terme'de mevsimlik fındık işçisi Kürt kadınlara yapılan silahlı saldırıyı kınadı: "Susmak suça ortak olmaktır bilinciyle, sorumlular hak ettikleri gerçek cezayı alana kadar davanın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz"

Samsun Emek ve Demokrasi Güçleri, Kürt işçilere yönelik saldırıyı kınadı

Siyasihaber - Samsun

Samsun’da Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan basın açıklamasıyla Terme’de Kürt tarım işçilerine yapılan silahlı saldırı kınandı.

Emek ve Demokrasi Güçleri, saldırıyı gerçekleştirenlerin hak ettikleri cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacaklarını söylediler.

Yapılan basın açıklaması şöyle; 

Samsun’un Terme ilçesinin Bafracalı köyüne, Urfa’nın Viranşehir ilçesinden tarım işçisi olarak çalışmaya gelen ve çadırlarda kalan Kürt işçilere yönelik; dün gece silahlı saldırı yapılmıştır. Saldırı sonucunda 36 yaşındaki fındık işçisi Perihan Akın hayatını kaybederken, 27 yaşındaki Nurcan P. İse yaralanarak hastaneye kaldırılmıştır. Coğrafyamızda yaşanan tüm kaostan, savaş politikalarından, tırmandırılan ırkçılıktan, en çok da kadınlar zarar görmüştür.

AKP’nin emekçi düşmanı politikalarının sonucu olarak, zorunlu göçe maruz bırakılıp topraklarından kopmak zorunda kalan mevsimlik işçiler hem hukuki statüden yoksundur, hem de iş güvenliği, sağlık ve sosyal güvence eksikliği, ulaşım, barınma sorunları vardır. Bunlara ek olarak mevsimlik işçiler gittikleri yerlerde ayrımcı ve ırkçı saldırılara uğrayarak hayatlarından olmaktadırlar.

Kendi emeği ile yaşamını idame ettirmeye çalışan işçilere yönelik Irkçı ayrımcı saldırıların giderek artması tesadüf değildir. 7 Haziran seçimleri ardından, yönetememe halinin üstünü kapatmaya çalışan hükümet, saray darbesiyle barışa dair tüm umutları tüketerek, insanlar arasında ayrışmaya neden olmuştur. Karadeniz’de birçok kez yaşanan bu saldırılar; tırmandırılan savaş/saldırı/baskı politikalarının bir ürünüdür. Terme’de gerçekleşen bu faşist saldırı ve cinayet, bu topraklarda eşit, kardeşçe bir arada yaşama yönelik saldırıdır.

Mevsimlik işçilerin kendi topraklarında insanca yaşama ve çalışma koşullarını ve can güvenliklerini sağlamakla yükümlü olan hükümet, gerekli adımları atmayarak bu saldırıların ve cinayetlerin ortağı olmaktadır.

Bizler mevsimlik işçileri açlığa, yoksulluğa, ölüme mahkum eden hiçbir politikayı kabul etmiyoruz. Mevsimlik işçilerin içinde bulunduğu güvencesiz ve insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarına karşı mücadeleye devam edeceğimizi vurguluyor, emekten ve emekçiden yana olan mücadelemizi sonunda kadar sürdüreceğimizi yineliyoruz.

Ötekileştirici dilin ve politikaların, toplumsal yansımalarının cinayetlerle sonuçlandığını Terme’de Perihan Akın’ın katledilmesiyle bir kez daha acı bir şekilde yaşadık. Irkçı faşist saldırıların ve bağlantılı cinayetlerin Karadeniz’de yıllardır bir politika haline getirilmeye çalışıldığını biliyoruz. Halkların kardeşliği ve eşitliğini engellemeye çalışanlara sözümüz, ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğimizdir. Susmak suça ortak olmaktır bilinciyle, sorumlular hak ettikleri gerçek cezayı alana kadar davanın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler