Samandağ Evvel Temmuz Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı

Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nin 17. Bu sene 8 ila 14 Temmuz tarihleri arasında yapıldı. Festivalde bu sene festivalin tarihçesinin anlatıldığı, ‘Evvel Temmuz’ adlı belgeselin galası yapıldı ve farklı konularda paneller gerçekleştirildi. Festivalde Yeni Türkü, Grup Abdal, Nihat Çay ve Emre Aydın konser verdi.

Samandağ Evvel Temmuz Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı

Haber: Ahmet Saymadi

Arap Alevi kültürünün bir parçasını oluşturan geleneksel Evvel Temmuz kutlamaları, bu yıl da Samandağ Evvel Temmuz Festivali kapsamında gerçekleştirildi. Samandağ’daki festival 8 Temmuz’da başlayıp, 14 Temmuz’da sona erdi. Yoğun bir  içeriğe sahip olan festivalde sergiler, belgesel galası, konserler ve paneller yer aldı.

Festivalin adını aldığı Evvel Temmuz'un hikayesi ise şöyle: Miladi Takvim’e göre Temmuz ayının 14’ü, Rumi Takvim’e göre ayın 1’i oluyor. “Bir” Arapçada “evvel” diye ifade ediliyor. Bu nedenle 14 Temmuz, Türkiye’de yaşayan Arap Alevilerin inanışlarına göre “Evvel Temmuz” olarak kabul ediliyor. Tarihi 4000 yıl öncesine kadar uzandığı söylenen Evvel Temmuz, çok tanrılı dinler döneminde hasadın yapıldığı ve bir sonraki hasat döneminin bereketli geçmesi için bereket tanrısı Temmuz’a kurbanların adandığı gün. Tek tanrılı dinlere geçişten sonra, bu gelenek Arap Alevi coğrafyasında devam etmiş.

Evvel Temmuz Festivali, Samandağ Kalkındırma Derneği ile Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin birlikte organize edildi. Festivalin ana sponsorluğunu, Samandağ Belediyesi üstenirken birçok kurum ve esnaf da sponsorluk yaptı. Festivale Samandağ Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin de katkısı oldu. Samandağ'daki demokratik kitle örgütlerinin, sendikaların ve derneklerin de festivale hem katılımı hem de desteği büyüktü. 

Festivalde kapsamında galası yapılan, Evvel Temmuz geleneğini anlatan ‘Evvel Temmuz’ belgeseli büyük beğeni topladı. Belgeselin önümüzdeki aylarda birçok film festivaline gösterilmesi planlanıyor. Yönetmenliğini Koray Kesik’in yaptığı belgeselin proje koordinatörlüğünü Talat Oruç, yapım koordinatörlüğünü ise Cansel Aslan üstlenmiş. Kameramanlığını Ahmet Bawer Aydemir ve Adnan Onur Acar’ın yaptığı belgeselin montajı Burak Dal’a ait.

Evvel Temmuz Festivali’nin ayrılmaz bir parçasını oluşturan, sahildeki kumsalda yapılan konserleri ise yoğun bir katılımla gerçekleşti. Konserler 11 Temmuz Salı gecesi Grup Abdal ile başladı; 12 Temmuz Çarşamba gecesi Yeni Türkü ve 13 Temmuz Perşembe gecesi Nihat Çay ile devam etti. Son gün yapılan Emre Aydın konserine 40 bine yakın Samandağlı katıldı.

8 Temmuz ve 9 Temmuz tarihlerinde spor turnuvaları yapıldı. Ahmet Atakan Masa Tenisi Turnuvası SYKP ilçe binasında; Tavla turnuvası Bahçem Kafe’de, Berkin Elvan Satranç Turnuvası ise Çınar Aile Gazinosu’nda ve Deniz Sitesi’nde gerçekleşti. Turnuvalara Etkinlik Samandağ Halkevi katkı sundu.

9 Temmuz günü saat 17.00’de Hz. Hızır Alanı’nda; ‘‘Samandağ İpek Köyü Yöresel Ürünler Sergisi’’ açılışı gerçekleştirildi. Sergiye Samandağ Kadın Derneği ev sahipliği yaptı.

10 Temmuz’da ‘‘Türkiye’de değişen resmin erkek egemen politikaları’’ başlığıyla; yapılan panele Gülfer Akkaya ve Hülya Gülbahar konuşmacı olarak katıldı. Panelin Moderatörlüğünü Sibel Malta yaptı.

12 Temmuz’da, ‘‘Anayasa Değişikliği altında Yeni Ekonomik Düzende Devletin Yeri’’ başlığıyla yapılan panele; Prof. Dr. İbrahim  Kaboğlu konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü Avukat Çetin Sakallı’nın yaptığı panelde İbrahim Kaboğlu’na ilgi yoğundu. Kaboğlu’nun, OHAL’e ilişkin yaptığı, ‘‘gaz odaları’’ değerlendirmesi panele damgasını vurdu.

14 Temmuz’da da iki ayrı panel yapıldı. İlk panel, ‘‘Rüzgar Enerji Santralleri ile Doğa-Turizm-Tasarım ve Yaşam Alanlarımız’’ başlığıyla;  Avukat Mehmet Horuş’un katılımıyla gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Adil Nural’ın yaptığı panelde, Samandağ’a yapılan rüzgar enerji santralleri ve doğaya verdiği zarar ayrıntılı bir şekilde tartışıldı.

14 Temmuz’daki ikinci panel, ‘’16 Nisan Referandumundan Sonra Demokratik Zeminin İnşası’’ başlığıyla, Levent Gültekin’in katılımıyla gerçekleştirildi. Panelin moderatörlüğünü Samandağ Kalkındırma Derneği Başkanı Orhan Cabir yaptı.

Akdeniz Kültür Derneği tarafından “Ortadoğu’daki siyasal gelişmeler ve ülkemize etkileri” konulu panele konuşmacı olarak Ümit Kıvanç katılırken, panelin moderatörlüğünü Semra Berrak yaptı.

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından  Gündüz Etkinlikleri kapsamında moderatör İHD Hatay Şube Başkanı Mithat Can’ın sunumuyla gerçekleşen  “ Türkiye de İnsan Hakları, Demokrasi ve Basın Özgürlüğü” konulu panel Samandağ Belediyesi eski Nikâh Salonunda gerçekleştirildi.  Panele konuşmacı olarak katılan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, İHD onursal üyesi Hatice Can, Türkiye’de İnsan Hakları, Demokrasi ve Basın Özgürlüğü  tartışıldı. 

Samandağ Halk Evinin, Evvel Temmuz Festivali etkinlikleri kapsamında “Berkin Elvan anısına” düzenlediği Satranç Turnuvası da yoğun ilgi gördü.  Turnuvaya katılan 180 sporcu katıldı. Turnuva sonuçları şöyle: 7 yaş 1.Ali Yusuf Oflazoğlu, 2.Erdem Avcı, 3. Cesur Çinaz, en iyi kadın Eylül Mirioğlu, 8 yaş 1. Hüseyin Bakımlı, 2. Seda Cemali, 3. Mehmet Emre Turunç, en iyi kadın Ada Güzel, 9 yaş 1. Özgür Deniz Hasırcı, 2. Elif Zere Yıldız, 3. Zübeyr Kerem Eryılmaz, e iyi kadın oyuncu Öykü Su Ay, 11 yaş 1. Nadiye Bereketoğlu, 2. Sermin Naz Aydemir, 3.Kerim İnci, en iyi kadın oyuncu Ecem Su Sovukluk, açık 1. Barış Perçin, 2. Bedir Baytar, 3. Arda Altundal, en iyi kadın oyuncu Dalya Cirdi.

14 Temmuz’da Hıdır Türbesi’nin yanında yer alan alanda, yöresel yemek ‘Hrisi’ dağıtıldı. Hrisi, buğday ve etin kazanlarda saatlerce dövülerek pişirilmesiyle yapılıyor. Bölgedeki hayır yemeklerinde, ‘Hrisi’ dağıtılıyor.

Festivale dair her sene katılımın düşük olması için yapılan kimi provokatif duyuruların da boşa düştüğü festival boyunca görüldü. Özellikle son gece yapılan Emre Aydın konserine katılım rekor düzeydeydi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler