Ruhani: Trump'ın Kudüs kararı gerçekleşmeyecek

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye'ye hareket etmeden önce konuştu. Ruhani, Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına şu sözlerle tepki gösterdi: "Müslümanlara karşı alınmış küstahça bir karar. ABD'nin yanlış kararına karşı çıkmalıyız ve bunun gerçekleşemeyeceğini belirtmeliyiz."

Ruhani: Trump'ın Kudüs kararı gerçekleşmeyecek

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimiyle yarın İstanbul’da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’ne katılmak için Türkiye’ye hareket etti.

Ruhani, Tahran’dan ayrılmadan önce Mehrabad Hava Limanı’nda yaptığı açıklamada, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesine yönelik ABD ve İsrail’in aldığı kararın ” yanlış ve yasadışı” olduğunu söyledi.

Ruhani, “ABD Cumhurbaşkanı’nın kararı Müslümanlara karşı alınmış küstahça bir karardı. Kudüs, bir ulusa ya da coğrafi bölgeye ait değildir. Bu topraklar dünyadaki tüm Müslümanlar saygı gösterdiği bir yer ” dedi.

'İslam alemimin meselesi'

Türkiye ziyaretini, İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine yaptığını söyleyen Ruhani, “İstanbul’daki zirvede Kudüs meselesinin tüm İslam âleminin meselesi olduğunu söyleyeceğiz. Bugün dayanışma ve vahdetten başka bir yolumuz yok” ifadelerini kullandı.

Alınan kararın bölgede yeni bir gerilimin başlangıcı olacağı uyarısında bulunan Ruhani, Hep birlikte ABD’nin yanlış kararına karşı çıkmalıyız ve bunun gerçekleşemeyeceğini belirtmeliyiz. Müslümanlar, gayri meşru bu harekete karşı sessiz kalıp tepki göstermezse daha nice kötü planlanmış emellerle karşı karşı kalır” diye konuştu. 

(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler