Roboski için verilen araştırma önergesi 'katliam' kelimesi bahane edilerek reddedildi

HDP'li milletvekilleri tarafından Roboski'de yaşanan katliamın araştırılması için Meclis'e verilen araştırma önergesi 'katliam' kelimesinin 'kaba ve yaralayıcı' olduğu gerekçesi ile reddedildi.

Roboski için verilen araştırma önergesi 'katliam' kelimesi bahane edilerek reddedildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Aycan İrmez, 28 Aralık 2011’de çoğunluğu çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamının tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla Meclis araştırması açılması için TMMB Başkanlığı’na 4 Ocak’ta bir önerge verdi.

İrmez, araştırma önergesinde, “28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde devletin savaş uçaklarıyla yapılan bombalama sonucu ile 34 sivil yurttaş hayatını kaybetmiştir. İlgili konunun toplumsal vicdan nazarında uyandırdığı infial hala aynı şekilde devam etmektedir. Konuyla ilgili oluşturulan meclis alt komisyonunun çalışmalarının şeffaf ve topluma açık olmaması nedeni ile herhangi bir ilerleme kat edilemediği gibi, aynı bölgede 29 Mayıs 2016 tarihinde karakoldan atılan bombalarla aynı aileden 2 kişi daha hayatını kaybetmiştir. Katledilen yurttaşların faillerinin bulunması, Roboski katliamının tüm yönleri ile araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Kaba ve yaralayıcı olan ‘Roboski katliamı’ ifadesiymiş!

Söz konusu önerge, TBMM Başkanlığı tarafından “Roboski katliamı” ifadesinin “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçe gösterilerek aylar sonra iade edildi.

(GAZETEYOLCULUK)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler