Rıza Sarraf, mahkemeye kelepçe ve zincirle getirildi: ‘Suçlamaları kabul etmiyorum’

Tutuklu bulunduğu ABD'de yargılanan Rıza Sarraf, mahkemeye elleri kelepçeli ve ayakları zincirli olarak çıktı. Sarraf, avukatı aracılığıyla suçsuz olduğunu savundu.

Rıza Sarraf, mahkemeye kelepçe ve zincirle getirildi: ‘Suçlamaları kabul etmiyorum’

Amerikan Federal Cezaevleri Bürosu'nun internet sitesinde meydana gelen teknik bir hata yüzünden serbest bırakıldığı iddia edilen Rıza Sarraf bugün New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nin 17. katındaki duruşma salonunda yeniden hakim karşısına çıktı.

Sarraf, tutuklu olarak bulunduğu Brooklyn’deki Metropolitan Detention Center’dan (MDC) duruşmanın yapılacağı Manhattan’a getirildi. Sarraf’ın, New York’ta yapılan ilk duruşmasında olduğu gibi elleri kelepçeli ve ayakları zincirli olarak duruşmaya getirildiği görüldü. Kısa kesilmiş saçları ve sakallı haliyle moralinin çok iyi olmadığı görünen Sarraf, yüzüne okunan yeni iddianamede yer alan hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Amerikanın Sesi’nin haberine göre Hakim Richard Berman, savunma avukatlarına geçtiğimiz hafta dava dosyasına giren yeni iddianameyi okuyup okumadıklarını sordu. Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman, ek iddianameyi okuduklarını belirterek kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

Avukat Brafman, iddianamenin suç kapsamlarının daha da gelişmiş olması ve işlenen suçlara verilecek cezanın artması nedeniyle savunma hazırlamak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu söyledi. Brafman, 30 Ekim’de başlayacağı açıklanan davanın aslının jüri eşliğinde görüleceği duruşma tarihinin ertelenmesini istedi.

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rocco’nun da bir kalp ameliyatı geçirdiği, davaya hazırlanması için biraz daha süreye ihtiyaçları oldukları belirtildi.

Savunma makamının taleplerini değerlendiren hakim Berman, Mehmet Hakan Atilla’nın hakkındaki suçlamaların düşürülmesiyle ilgili 25 Eylül’de yapılacak duruşmada, davanın esastan başlama tarihinin ertelenmesiyle ilgili kararını vereceğini belirtti.

'Savunma için zaman istediler'

New York’ta duruşmayı izleyen CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Sarraf'ın duruşmaya 'ayakları kelepçeli, saçları kısa kesilmiş şekilde' getirildiğini söyledi.

BirGün'den Ömür Şahin Keyif'e konuşan Özcan, şunları söyledi:

 “Hakim Richard Berman geçen hafta açıklanan yeni iddianameyi okuyup okumadıklarını sordu. Savunma makamı da okuduklarını, suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman, dosyanın daha da genişletilmesi, isnat edilen suçların ve istenen hapis cezasının artması dolayısıyla savunma hazırlığı yapmak için daha fazla zamana ihtiyacı olabileceğini iletti. Buna ek olarak Halk Bankası’nın avukatı Victor Rokko kalp ameliyatı geçirmiş. Yani hem Sarraf hem de Halk Bankası tarafından esastan yargılamanın daha ileri bir tarihe atılmasıyla ilgili bir talep var.”

Etiketler: mahkeme, Rıza Sarraf, ABD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler