Reuters: 'Türkiye’den patlayıcı madde yüklenen bir gemi Libya'ya giderken yakalandı'

Mersin ve İskenderun limanlarından yüklenen ve argosunda patlayacı yapımında kullanılan maddelerin bulunduğu bir geminin Libya’ya giderken durdurulduğu bildirildi.

Reuters: 'Türkiye’den patlayıcı madde yüklenen bir gemi Libya'ya giderken yakalandı'

Reuters haber ajansının geçtiği habere göre Tanzanya bandıralı gemi Yunanistan’ın Girit adası açıklarında Cumartesi günü durduruldu. Girit limanına yönlendirdiği geminin kargosunu oluşturan toplam 29 konteynırda, amonyum nitrat, elektriksiz fünye ile 11 adet boş LPG tankı tespit edildiği iddia edildi.

Dün (Çarşamba) olayla ilgili medyaya açıklama yapan Yunan Sahil Güvenliği’nden Tuğamiral Ioannis Argiriou, “söz konusu malzemelerin madencilikten, bomba yapımına ve terörist faaliyetlere kadar her türlü işte kullanılabileceğini” söyledi.

Reuters haberinde gemi kayıtlarında kargonun Türk limanları Mersin ve İskenderun’da yüklendiğini ve varış yerinin Cibuti ile Umman olarak gözüktüğünü yazdı. Ancak Yunan Sahil Güvenlik makamlarına göre, geminin sahibi kaptana, tüm kargoyu Libya’nın Mısrata limanına götürme ve oraya bırakma talimatı verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler