Rektör İbiş, Cenk Yiğiter'in tweetleri için erişim engeli istedi, talebi reddedildi

Ankara Üniversitesi rektörü Erkan İbiş, KHK ile ihraç edilen Cenk Yiğiter'in bazı tweetlerinin erişime engellenmesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme bahsi geçen tweetleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek İbiş'in talebini reddetti.

Rektör İbiş, Cenk Yiğiter'in tweetleri için erişim engeli istedi, talebi reddedildi

Ankara Üniversitesi rektörü Erkan İbiş, KHK ile ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter'in hakkında attığı tweetlerin erişime engellemesi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme atılan tweetleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi, bazı tweetler ise erişime engellendi. Rektör İbiş geçtiğimiz günlerde ihraç edilmiş olan Cenk Yiğiter'i disipline sevketmiş ve Cenk Yiğiter'e ihraç edildikten sonra kınama cezası verilmişti.

Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı şöyle:

 "Dilekçe ve ekleri incelenmiş olup, kişilik hakları kişinin hür ve bağımsız varlığının önemli bir parçası olup; kişinin yaşadığı toplumda, ilişki kurduğu çevrede şerefi ve saygınlığını sarsacak, onu küçük düşürecek, yanlış tanıtacak, zora sokacak, düşmanca bir ortama itecek her türlü davranış kişilik haklarına saldırıdır. (...) Yer verilen içeriklerin kişilik haklarını ihlal eden ifadeler olmadığı, haber, yorum ve eleştiri niteliğinde olduğu kanaatine varılarak talebin bu URL adresleri yönünden REDDİNE dair karar verilmiştir." 
 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler