Reklam panosu değil tarihi eser

Reklam panosu değil tarihi eser

narmanlı
AVM yapılmak için 57 milyon dolara bedelle satılan Beyoğlu’nun simgelerinden Narmanlı Han ve Taksim İlkyardım Hastanesi için Beyoğlu Kent Savunması öncülüğünde düzenlenecek eyleme, çağrı yapıldı. Beyoğlu Kent Savunması’ndan yapılan açıklamada eyleme destek çağrısı yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

8 Aralık Pazartesi 19:30’da Narmanlı Han’ın önündeyiz!

“Geçtiğimiz günlerde Narmanlı Han, etrafı demir iskelelerle çevrilerek devasa bir reklam panosu haline getirildi. Söylendiğine göre iskelenin inşaatla bir ilgisi olmadığı için, kimsenin rahatsız olmasına gerek yok. Bizler, öncelikle, kaldırım bahanesiyle AVM inşaatı yapmaya yeltenen, gece yarısı zeytin ağaçlarını kesen, Emek Sineması’nı demir paravanlarla kapatıp yıkan sermaye ve siyasi iktidarın oyunlarını bildiğimiz için endişeli değil, öfkeliyiz.

Dahası, Narmanlı Han üzerinde gerilen reklam panosuna itiraz ediyoruz! Üzerimize gelircesine ürünlerini gözlerimize sokan, bizleri yürüdüğümüz sokaklarda potansiyel tüketici olarak şirketlere pazarlayan “kamusal reklamcılığa” razı olmamız mı bekleniyor? İstiklal caddesini pervasızca daraltan, sokağı gasp eden reklam panosunu görmezden mi geleceğiz? Kentin her santimetre karesini pazarlanabilir olarak görenler için İstanbul’un en önemli kültürel, tarihi ve mimari miraslarından biri olan Narmanlı Han, reklam için stratejik bir nokta sadece.

Kabul etmiyoruz, çünkü bizler bu kentin kullanıcısıyız, müşterisi değil.
Narmanlı Han’ın kamusal kullanıma açık avlusunu, Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tanpınar ve daha nicelerini taşıyan belleğini özelleştirip gasp edecek otel projesini kabul etmiyoruz, projenin takipçisi olacağız! Narmanlı Han’ın cephesini kamuya kapatan reklam panosuna razı değiliz, müdahiliz!

200 yıllık tarihi bir yapıyı son model iPhone reklamıyla “giydirmeyi” akıl edenlere, bu reklamı verenlere, buna izin veren Beyoğlu Belediyesi’ne kamusal hoşnutsuzluğumuzu göstermek için 8 Aralık Pazartesi 19:30’da Narmanlı Han önünde buluşuyoruz.

Beyoğlu’nu sokak sokak, han han, park park, sinema sinema savunmaya devam ediyoruz! Taksim İlkyardım Hastanesi ve Narmanlı Han önünde yapacağımız eylemlere bütün Beyoğlu sakinlerini ve İstanbulluları bekliyoruz. 7 Aralık Pazar 14:00’da Taksim İlkyardım Hastanesi önündeyiz! Hastanenin çevresi bariyerlerle çevrildi. Yılan hikayesine dönen ihale sürecinden hiçbirimizin haberi yok. Ne olup bittiğini açıklamak için yapacağımız basın açıklamamıza bekliyoruz.”

Narmanlı Han, Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin Tünel’e kıvrıldığı noktada, İsveç Konsolosluğu’nun tam karşısında yer almaktadır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler