Reina saldırısı: 1'i polis 39 ölü, aralarında çok sayıda yabancı uyruklu var

İstanbul Ortaköy'de Reina adlı gece kulübünde yapılan 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda ölenlerden 20 kişinin kimliği tespit edildiği, 15 kişinin yabancı uyruklu olduğu açıklandı.

Reina saldırısı: 1'i polis 39 ölü, aralarında çok sayıda yabancı uyruklu var

Yılbaşı eğlencesinin yaşandığı sırada gerçekleşen saldırıda uzun namlulu silahla klübe giren bir saldırgan, vatandaşların üzerine ateş açtı. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamalara göre saldırıda 1'i polis 39 kişi yaşamını yitirdi, 65 kişi yaralandı. Yaralılardan 4'ünün durumunun ağır olduğu aktarıldı. Yaşamını yitirenlerden 20 kişinin kimliğinin tespit edildiği, 15'inin yabancı uyruklu olduğu bildirildi.

Görüntülerde saldırganın kapıdaki kişilerin üzerine ateş açarak içeriye girdiği görülüyor: 

(Facebook mobilden giren ziyaretçilerimiz, sağ üstteki 'paylaş' sekmesinden 'Tarayıcıda Aç' seçeneğine tıklayarak videoyu izleyebilirler.)

Saldırganın panik durumundan yararlanarak montunu çıkarıp kaçtığı bildiriliyor. 

Hastaneye getirilen bir Reina garsonu saldırganların 2 kişi olduğunu bildirerek şunları söyledi: “Birden panikle, aşağı indik saklandık. İki kişilermiş, birini gördüm. İçeride çok yaralı var. Mekanda 500-600 kişi kadar vardı. Patlama olmadı, sadece taradılar.”

Saldırı esnasında mekanda bulunan ve yaralanmadan kurtulan Sinem Uyanık, eğlendikleri sırada birden ateş edilmeye başladığını söyledi.

Uyanık şöyle devam etti: “Arkam dönüktü, birdenbire insanlar koşuşturmaya başladı. Sonra eşim bana ‘Sakın korkma’ dedi. Üzerime atladı. İnsanlar üzerimden koştular. Eşim üç yerinden vuruldu. Üzerimden insanları sıyırıp çıktım. Çok korkunçtu. Birisi tarıyordu. İki kişi silahla ateş ediyordu. Barut kokuyordu içerisi. Sonra bayıldım. Ayıldım. Eşim kanlar içinde… İnsanalar kanlar içindeydi. Sonra ambulans ve polisi aradık. Polisi aradım, ‘Sakın kıpırdamayın yoksa kurban olursunuz’ dedi. Hiç kıpırdamadık. Sonra özel harekat girdi içeriye. Cam kırıkları vardı, insanalar üzerimize basarak geçtiler. Polis geldi, ‘Yere yatın, teslim olun, elinizi başınızın üzerine koyun’ dedi. Özel harekat polisi ‘Yavaşça yerden ilerleyin’ dedi. Üst kata çıktık. Denize atlayanlar olmuş. Her gün televizyonda izliyoruz biz bunları ama başına gelince gerçekten çok kötü bir şeymiş. Nasıl yaşayacağız biz bu ülkede? Bombalar patlayacak, silahlar patlayacak…”

ABD Dışişleri Bakanlığı uyarıda bulundu

ABD Dışişleri Bakanlığı, "İstanbul Ortaköy’deki gece kulübünde ateş açıldığı yönünde haberler alınmaktadır. Çok sayıda kişinin öldüğü duyumu alınmıştır" satırlarına yer verdikten sonra vatandaşlarını saldırının olduğu bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı.

Açıklamada Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nun “aşırıcı grupların Amerikan vatandaşları ya da yabancıların yaşadığı ya da sıkça uğradığı yerlerde şiddetli saldırılarını sürdürdüğü” uyarısına da yer verilirken, Amerikan vatandaşlarına özellikle Batılılar’ın, turistlerin ve yabancıların ziyaret ettiği kalabalık yer ve mekanlardan uzak durmaları tavsiye edildi. Bu mekanların yalnızca restoranlarla sınırlı olmadığı, ticaret merkezleri, ibadet yerleri ve ulaştırma noktaları da olduğu kaydediliyor.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler