Raul Castro: Küba'da anıtlara, sokaklara Fidel adının verilmesini yasaklayacağız

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Fidel Castro'nun kişi kültü yaratmaktan sakınılması isteğine uyarak, Küba'da sokaklara, anıtlara Fidel adının verilmesini yasaklayacaklarını duyurdu.

Raul Castro: Küba'da anıtlara, sokaklara Fidel adının verilmesini yasaklayacağız

25 Kasım 2016 günü yaşamını yitiren Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun külleri, bin kilometre ve dört gün süren bir yolculuğun ardından, cenaze töreninin yapılacağı Santiago de Cuba kentine ulaştı. Cenaze töreninde konuşan Küba Devlet Başkanı Raul Castro, kardeşi Fidel Castro'nun bir vasiyetini açıkladı.

Etkinlikte konuşan Küba Devlet Başkanı Raul Castro, kardeşinin kişi kültü yaratmaktan sakınma isteğine uyarak, Küba hükümeti olarak sokaklara, anıtlara Fidel adının verilmesini yasaklayacaklarını duyurdu.

Santiago’da toplanan Kübalılara seslenen Raul Castro, Ulusal Meclis’in gelecek oturumunda, kardeşinin bu istediğini hayata geçiren bir kanun yapacağını söyledi.

Fidel Castro, yaşarken ve görevdeyken, adının kamusal alanlar dışında tutmaya özen gösterdi. Her zaman kişi kültü üretilmesine karşı olan Castro, bu görüşüyle biraz çelişen bir şekilde, Küba’nın birçok yerine devrimci dostları Camilo Cienfuegos ve Ernesto Che Guevara’nın imajlarının yerleştirilmesine olanak tanıdı. Castro'nun külleri bugün toprağa verilecek.

Etiketler: Raul Castro, Küba, fidel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler