'Rakka operasyonunu yapabilecek tek güç SDG'

IŞİD'in karargahlarından Rakka'ya yapılacak operasyona dair konuşan İngiliz Koalisyon Güçleri Tümgenerali Rupert Jones, operasyonu yapabilecek tek gücün SDG olduğunu savundu.

'Rakka operasyonunu yapabilecek tek güç SDG'

 Suriye’de IŞİD’in elinde tuttuğu en büyük kentlerden olan Rakka’ya yapılması planlanan operasyona dair İngiliz Tümgeneral Rupert Jones açıklamalarda bulundu. Koalisyon güçlerindeki İngiliz ordusunun başındaki isim olan Jones, Rakka operasyonunda liderliğini YPG’nin yaptığı Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte çalışacaklarını söyledi.

‘Tabii ki SDG'ye güveniyoruz’

Middle East Eye’da yer alan habere göre Jones, “SDG, Rakka’yı özgürleştirebilecek kapasiteye sahip. Peki biz SDG’ye güveniyor muyuz? Kesinlikle evet” ifadeleri ile Rakka’da gerçekleştirilecek operasyonda SDG ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Jones Menbiç’te SDG’nin neler yapabileceklerini gördüklerini söyledi: “Çok zor bir savaş verdiler, kapasitelerini görebildik. Kenti geri aldılar.”

‘Trump yönetimi ile konuştuk’

ABD’nin Donald Trump yönetimi ile de fikirlerini paylaştıklarını söyleyen Jones: “Gerek yeni ABD yönetimi ile gerekse CIA ile atılacak adımların bizim çizdiğimiz yol üzerinde atılmasına dair fikirlerimizi paylaştık” dedi.

Jones, Rakka’ya ilerleyen SDG güçlerinin temelini Arap grupların olduğunu söyledi. ABD’nin operasyona destek verip vermeyeceğine dair soruya: “Rakka operasyonunu yapabilecek tek güç SDG” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler