Protestoculara saldıran Erdoğan'ın korumalarına ABD'de soruşturma açıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde, Erdoğan'ı protesto edenlere Erdoğan'ın korumalarının saldırması Amerika'da büyük tepki topladı. Saldırı görüntüleri 150 milyondan fazla izlendi. Washington Polisi, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Servis ile birlikte sorumluları tespit etmeye çalıştı

Protestoculara saldıran Erdoğan'ın korumalarına ABD'de soruşturma açıldı

Dışişleri Bakanlığı ve Gizli Servis ile birlikte olaylara karışanları tespit etmeye çalıştıklarını bildiren Washington Polisi, “Türk Büyükelçiliği rezidansı önünde tanık olduklarımız Amerikan Anayasası’nın birinci maddesiyle çelişen görüntülerdir” dedi. Amerikan anayasasının birinci maddesi barışçıl protesto özgürlüğünü de kapsayacak şekilde ifade özgürlüklerinin tümünü garanti altına alan madde. Dolayısıyla Amerikan polisi bu atıfla Türk tarafının PKK’lı diye müdahale edilebilir gördüğü grubun protesto özgürlüğü olduğunu vurgulamış oldu.

ABD yasalarına göre ülkeyi ziyaret eden liderlerin korumalarının diplomatik dokunulmazlığı var. Ancak kendi görev alanlarını aşan eylemlerde bulunduklarının tespit edilmesi durumunda ABD Dışişleri Bakanlığı korumaların dokunulmazlığını düşürebiliyor. Dokunulmazlık düşerse sözkonusu kişiler tekrar koruma görevini yapmak üzere ABD’ye gelemiyor, özel seyahat için gelmeleri durumunda ise haklarında dava açılabiliyor.

Son Haberler

Popüler Haberler