Prag'da YPG/YPJ adına konuşan Nesrin Abdullah: Alternatif bir toplum yaratmak istiyoruz

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bir ofis açan YPG/YPJ adına YPJ komutanı Nesrin Abdullah Siyasi Haber'e konuştu; "Alternatif bir toplum yaratmak istiyoruz"

Prag'da YPG/YPJ adına konuşan Nesrin Abdullah: Alternatif bir toplum yaratmak istiyoruz

Röportaj: Duygu Yıldız

Prag'da YPG/YPJ ofisi açılışına YPJ komutanları Nesrin Abdullah ve İman Derviş, PYD Avrupa Temsilciği'nden Şerwan Hesan, Çek Bürokratı Lümir Nemec, Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Temsilcisi ve Irak'ın Çek Cumhuriyeti Başkonsolosu da katıldı. YPJ Komutanı Nesrin Abdullah, IŞİD'e karşı verdikleri mücadeleden ve Rojava'da bundan sonra yapmak istediklerinden bahsetti.
 

Bugün Avrupa başkentlerinden biri olan Prag'da resmi olarak YPG/YPJ ofisi açıldı. Yakın zamanda da Rusya'da PYD ofisi açılmıştı. Bu ofisin PYD adıyla değil de PYD'nin askeri kanadı olan YPG/YPJ adıyla açılmış olmasının özel bir nedeni var mı?
 
Öncelikle açılışımıza geldiğiniz ve bize gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. Başlarken şunu belirtmekte fayda var, burası bir temsilcilik değil, bir ofistir. Medyada temsilcilik şeklinde lanse ediliyor. Burası YPG/YPJ'ye bağlı sivil bir ofistir. Suriye'de IŞİD'e karşı başarılar kazanmış bir örgüt olarak, Avrupa'da bir meşruiyetimiz oluşmuş durumda. Bu nedenle YPG/YPJ girişimiyle bu ofisi açmış bulunuyoruz. 
 
Bu ofisin açılış amacı nedir? Yakın dönemde yapmayı planladığınız faaliyetlerinizle ilgili bilgi verir misiniz?
 
Bizim birinci amacımız, Rojava'daki halkımızla dayanışmak adına Avrupa'dan yardım toplamaktır. IŞİD, sadece Kürt halkına karşı değil, dünya halklarına karşı da bir tehlike oluşturmaktadır. Bizim YPG/YPJ olarak onlara karşı yürüttüğümüz savaş, sadece Kürt halkının özgürlüğü için değildir. Mücadelemiz, IŞİD gericiliğinin karşısında duran tüm halkların mücadelesidir.  Bu nedenle, Çek halkı ve diğer Avrupa halkları mücadelemizi benimsemeli ve Rojava'ya yardım elini uzatmalıdır. Biz bu ofisi, hem halkımıza yardım toplamak, hem de Avrupa halklarıyla kardeşlik köprüsü kurmak amacıyla açtık. Yakın dönemde bu kardeşlik bağlarını pekiştirmek ve Avrupa'da IŞİD' e karşı mücadeleyi ortaklaştırmak için çalışacağız. 

Prag'da YPG/YPJ adına konuşan Nesrin Abdullah: Alternatif bir toplum yaratmak istiyoruz

 
Türkiye Kürdistan'ında yapılan katliamlara ilişkin neler söyleyebilirsiniz? Türkiye'de AKP hükümeti tarafından yapılan bu saldırıların, Suriye'de IŞİD'in kaybediyor olmasıyla ilişkisi olduğunu düşünüyor musunuz?
 
AKP hükümeti, Kürtlerin Rojava'daki başarısının faturasını Türkiye Kürdistan'ına kesmeye çalışıyor. Türkiye, açık bir şekilde IŞİD'e verdiği desteği kesmedi. IŞİD eliyle Kürt halkını kırmaya çalıştı. Türkiye'de ise aynı şekilde Sur'da Cizre'de Nusaybin'de Gewer'de kendi ordusunu sahaya sürdü. Bu zihniyet, IŞİD zihniyetiyle eşdeğerdir, diktatörlük sevdalısı Erdoğan'a karşı tüm demokrasi güçleri ve Birleşmiş Milletler bir an önce harekete geçmelidir. 

Prag'da YPG/YPJ adına konuşan Nesrin Abdullah: Alternatif bir toplum yaratmak istiyoruz

 
IŞİD'in kadın düşmanlığı karşısında, YPJ kadınların örgütlenebileceği ve kendi ordularını kurabileceğinin göstergesi oldu. Suriye, IŞİD'den temizlenirse kadınlar için nasıl bir toplum hedefliyorsunuz?
 
Herşeyden önce YPJ bir kadın hareketidir. YPJ'nin iki önemli amacı var; birincisi, kendi bölgesindeki halkların ve toprakların özgürleşmesi. İkincisi ise, ataerkil zihniyete karşı kadınların özgürleşmesi.
 
Biz, IŞİD var olmadan önce de vardık, onlar yok olduktan sonra da varolacağız. IŞİD temizlendikten sonra, halkımızın ve özellikle kadınların özgürlüğü için her zaman savaşacağız. Biz feodal bağları olan bir toplumuz, bu nedenle kadınlarımız şimdiye kadar "örf, adet, töre" adı altında kısıtlanmış ve baskılanmıştır. Biz sadece IŞİD'e karşı değil, bu anlayışa karşı da savaş veriyoruz.
 
Kadınların erkek egemenliğe karşı silahlı mücadele vererek özgürleşebileceğini söylediniz. Militarist bir yapılanma olarak YPJ'nin herhangi bir ordudan farkı nedir?
 
Tarihte orduların varoluşunun iki ana nedeni olmuştur; sömürgecilik ve iktidar. Biz,  YPJ olarak bu zihniyeti değiştirmeye çalışıyoruz. Orduların iktidar kazanmak ya da sömürgecilik için değil, sadece ve sadece savunma amaçlı kurulmalıdır. Biz, buna "özsavunma" diyoruz. YPJ toplum için var, kadın için var, halk için var. Biz, yeni bir kültür, alternatif bir yaşam inşa etmek istiyoruz. Bu yaşamın içinde adalet var, eşitlik var, hem erkek hem kadın için. Böyle bir toplum hayalini tehdit eden en büyük olgulardan biridir ataerki. Biz, bu alternatif yaşamı kurana kadar savaşacağız. 
IMG_7667.JPG görüntüleniyor

Prag'da YPG/YPJ adına konuşan Nesrin Abdullah: Alternatif bir toplum yaratmak istiyoruz

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler