Polis kurşunuyla öldürülen lise öğrencisinin vurulma görüntüleri ortaya çıktı

Esenyurt'ta, polis kurşunuyla ölen Ömer Barış Topkara'nın vurulma anına dair görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde polisin, kaçan iki genci yakalamasına rağmen silahın kabzası ile Ömer Barış Topkara'nın kafasına doğru vurmak için hamle yaptığı, o esnada emniyeti açık olan silahın ateş alması sonucu 16 yaşındaki gencin yere yığıldığı görülüyor.

Polis kurşunuyla öldürülen lise öğrencisinin vurulma görüntüleri ortaya çıktı

Esenyurt'ta, arkadaşı ile bir mağazadan çıkan lise öğrencisi 16 yaşındaki Ömer Barış Topkara, mağazanın alarmının çalması üzerine arkadaşı ile birlikte mağaza görevlileri tarafından polise teslim edildi. Hırsızlık şüphesi ile gözaltına alınan iki genç, elleri birbirlerine kelepçelenerek polis nezaretinde sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü. Sağlık kontrolü için beklerken kaçmaya çalışan gençler, polis memuru H.D.S.'nin peşlerinden geldiğini ve kaçamayacaklarını anlayınca koşmaktan vazgeçip kaldırımda durdular. O esnada gelen polis memuru, kaçan gençlere yetişmiş olmasına ve gençlerin kendisine karşı bir direnci olmamasına rağmen silahının kabzası ile Ömer Barış Topkara'nın kafasına doğru vurmak üzere hamle yaptı. Bu sırada emniyeti açık olan silahın ateş alması sonucu çıkan kurşun Topkara'nın kulağına isabet etti ve 16 yaşındaki genç yere yığıldı. Olayın görüntüleri ise farklı açılardan kayıt yapan iki güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

Polis memuru önce salındı sonra tutuklandı

Gözaltına alınan ve olayın kaza olduğunu öne süren polis memuru H.D.S. savcılık tarafından tutuklanma talebiyle Büyükçekmece nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakim, H.D.S.’yi adli kontrol tedbiri vererek serbest bıraktı. Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, polisin serbest bırakılmasına itiraz etti ve itirazı değerlendiren bir üst mahkeme, polis memuru H.D.S. hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkardı. Polis memuru gözaltına alınarak Büyükçekmece Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı ve "olası kastla öldürme" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

'Cezası varsa kanun versin, burası dağ başı mı?'

16 yaşında hayatını kaybeden Ömer'in halası Asiye Küçükosman, emniyetin kendilerine haber vermemesine tepki göstererek "Biz aramasak kimse bize haber vermiyor. Hastaneye gidiyoruz elimize kanlı çamaşırları tutturuyorlar. Hangi polis vurdu diye soruyoruz, adını söyleyemeyiz diyorlar. Bu nasıl karakol? Cezası varsa kanun versin cezasını, polisin hakkı yok" dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler