Patron işçiye darpla 'işten ayrıldım' kağıdı imzalattı

Saadet Gıda’da sendikalaşma mücadelesi verdiği için işten atılan, sonrasında açtığı dava ile işe dönen işçiye dövülerek “İşten kendi rızamla çıktım” kağıdı imzalatıldı.

Patron işçiye darpla 'işten ayrıldım' kağıdı imzalattı

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Saadet Gıda’da çalışan Mahfuz Yaşıt’ın, fabrikanın patronlarından Sübet Çiçek ve yeğeni Sabattin Çiçek tarafından darp edildiği ve “İşten kendi isteğimle ayrılıyorum” kağıdı imzalatıldığı iddia edildi.

Engelli statüsünde işe giren ve 8 yılın ardından sendikal örgütlenmeye öncülük eden işçilerden olduğu için işten atılan Yaşıt, işe iade davasını kazanarak hafta başında işbaşı yapmıştı. Dün sabah Sübet Çiçek ve Sabattin Çiçek’in, “Gel senle bu dava işini konuşacağız” diyerek kendisini ikinci kata çıkarttığını belirten Mahfuz Yaşıt, olayı şöyle anlattı:

İkinci katta bulunan personel müdürleri ve diğer tüm çalışanları dışarı çıkardılar. Avukatımla görüşeceğim dedim, telefonuma el koydular. Sonra beni dövmeye başladılar, daha sonra beni arabayla Kıraç’ta bulunan depoya götürdüler. Depoda çalışan 2-3 kişi vardı, onları dışarı çıkardılar. Burada da dövdüler. Muhtemelen bunların anlaşmalı olduğu bir arabulucu avukat geldi. Bana zorla kendi isteğimle ayrıldığımı belirten bir kağıt imzalattılar.

Kanlı elbiselerimi çıkardılar

Dudağına üç dikiş atılan ve kanlar içinde kalan elbiseleri çıkartılarak eve gönderilen Yaşıt, “Polise ya da sendikaya gitmemem için de eve kadar takip ettiler. Eve gidince başıma vurdukları için biraz uyudum ve sendikayı aradım” dedi.

DİSK/Gıda-İş yöneticileri tarafından evinden alınarak Esenyurt Devlet Hastanesi’ne götürülen Yaşıt’ın tedavisi yapıldıktan sonra taburcu edildi.

Fabrika önüne çağrı

Gıda-İş Sendikası, yarın (10 Şubat) saat 14.00’da fabrika önünde saldırıyı protesto edecek. Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, “Haklı davamızın takipçisi olacağız. Sendikalaşma mücadelesine devam edeceğiz. Hiçbir zorbalık bizi yıldıramayacak” diyerek, kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu.

(EVRENSEL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler