Paris’te 8 Mart: Kadınlar her yerde ‘Hayır’ diyor

Fransa’da da kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sokaklara çıkıyor, ‘Hayır’ diyor.

Paris’te 8 Mart: Kadınlar her yerde ‘Hayır’ diyor

Deniz Heval Kandemir - Siyasihaber

Dünyanın bir çok ülkesinde kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde eşit ve özgür yaşam hakkı gibi bir çok amaç doğrultusunda seslerini duyurmak ve sokaklara dökülmek için çağrılarını yaptı. Fransa’da meydanlara dökülecek olan kadınlar tarafından ayrıca Türkiye’de 16 Nisan’da anayasa değişikliği amacıyla gerçekleştirilecek olan referanduma dikkat çekilecek.

“Fransa Hayır Kadın Platformu” adı altında toplanan, ekonomik ve politik sebeplerden dolayı Türkiye ve Kürdistan’dan göç etmiş/ etmek zorunda bırakılmış kadınlar, Paris’te bir çok kadının katılımıyla gerçekleşecek olan 8 Mart yürüyüşünde, anayasa değişikliği amacıyla 16 Nisan’da yapılacak olan referandum için ‘Hayır’ çağrısı yapacak.

Fransa Hayır Kadın Platformu’nda toplanan kadınlar, ‘Hayır’ demek için çok sebepleri olduğunu belirterek tek adam diktatörlüğüne, kadına yönelik şiddete, yargı tarafsızlığının olmayışına, tecavüzlere, nefret cinayetlerine ve bir çok meseleye dikkat çekiyor. Çeşitli ulusal kimlik ve inançlardan olan ve bu platform altında buluşan kadınlar,  referandumdan evet çıkarsa ‘Türk tipi başkanlık sistemini’ getirecek olan anayasa değişikliğinin tek adam diktatörlüğünü, polisi ve erkeği güçlendireceğini; kadına yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün, kadın cinayetlerinin artacağını belirtiyor. Yükselen nefret söylemleri, laik yaşam tarzına müdehaleler, kürtaj hakkının engellenmesi, HDP’li vekillerin, eşbaşkanların, gazetecilerin, yazarların, akademisyenlerin tutuklanması, erkek şiddetine olması gereken cezayı vermeyen yargının adaletsizliği, LGBT’lilere karşı nefret söylemleri ve cinayetleri, kültürlerine sahip çıkmaya çalışan Alevi kadınlarının engellenmesi gibi konulara değinen kadınlar, neden hayır diyeceklerini açıklıyor. Ayrıca 5 sene önce Paris’te öldürülen üç kadının; Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Söylemez ve barış çağrısı yaparken bombalı saldırlarda hayatını kaybeden kadınların da hesabının sorulacağını belirtiyorlar.

Avrupa’daki kadınlar olarak ‘Hayır’ cephesinin güçlü bir kadın cephesine dönüştüreceklerini vurgulayan kadınlar, geçmişte de faşist diktatörleri halkların, kadınların direnerek devirdiğini hatırlatıyor.

8 Mart’ta Paris’te toplanacak olan kadınlar, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için anma yaptıktan sonra yürüyüşe başlayacaklar. Yüz binlerce kadın tarafından gerçekleştirilecek olan yürüyüşle taleplerini haykıracaklar ve tüm dünyayla birlikte bu yıl ilkine şahit olacağımız 8 Mart Küresel Kadın Grevi’ne de katılacaklar. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler