PAK Peşmerge Komutanı: 'Türkiye ve İran'ın Kürdistan'ı işgal etmesi kabul edilemez'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) elindeki Kerkük'e Irak ordusunun asker gönderme kararının ardından konuşan PAK Peşmergesi Genel Komutanı Hüseyin Yazdanpana, hiçbir askeri gücün kente girmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

PAK Peşmerge Komutanı: 'Türkiye ve İran'ın Kürdistan'ı işgal etmesi kabul edilemez'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak ordusunun Kerkük’e asker gönderme kararının ardından Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Peşmergesi Genel Komutanı Hüseyin Yazdanpana, konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Sputnik’e konuşan Yazdanpana, hiçbir askeri gücün Erbil’e girmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Yazdanpana şu ifadeleri kullandı:

“Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı ve aynı zamanda PAK Peşmerge komutanıyım. PAK 20 Mayıs 1990’da kuruldu. Ulusal bir güçtür. Ulusal Kürt davası için mücadele eder. Kürtlerin bağımsızlığı için mücadele ediyoruz. İran halkımız üzerinde baskılar yapıyor. İran Kürtleri olarak biz de referandum istiyoruz. Kürdistan’daki yapılan referandumu destekliyoruz. Birkaç yıldır Kürdistan’da IŞİD ile mücadele ediyoruz. IŞİD ile mücadelede 15 şehidimiz ve 30 yaralımız oldu. Şehitlerimiz arasında 3 kadın savaşçımız da vardı. Partimizde kadın savaşçılarımız da çoktur. Kadın savaşçılarımız Kürdistan’ın işgaline karşı mücadele edecek. Halkını koruyacaktır. Biz IŞİD ile mücadele etmek için Kürdistan’dayız.”

‘Hiçbir güç Kerkük’ü ele geçiremez’

Irak devletinin Kürtlere büyük baskılar ve zulümler uyguladığını savunan Yazdanpana şöyle devam etti:

“Irak devletinin Kerkük’e asker göndereceğiz açıklamasını kabul etmiyoruz. Kerkük’e Irak ordusu girerse direniriz karşılık veririz. Kerkük’ü kimse işgal edemez. IŞİD daha önce Kerkük’ü işgal etmek için defalarca saldırdı ancak amacına ulaşamadı. Ağır kayıplar vererek geri çekildi. Kerkük’ün korunması için Peşmerge ve Kerkük halkı yüzlerce şehit verdi. Peşmerge Kerkük’ün korunması için hazırdır. Sadece Peşmerge değil Kerkük halkı da Kerkük’ü savunmak için ölümüne hazırdır. Kerkük’ü korumaya hazırdır. Kerkük’ü hiç kimseye bırakmazlar. Hiçbir güç daha dünyaya gelmemiştir ki Kerkük’ü ele geçirsin. Kürtlerin elinden alsın.”

‘Türkiye ve İran’ın Kürdistan’ı işgal etmesi kabul edilemez’

Türkiye’nin sınırından Telafer’e bir kapı açmasının mümkün olmadığını savunan Yazdanpana, şöyle konuştu:

“Sadece biz değil ABD ve dünya bunu kabul etmez. ABD, Kanada ve Avrupa bunu kabul etmez. Türkiye ve İran’ın Kürdistan’ı işgal etmesi kabul edilemez. Türkiye’nin Kürdistan ile ekonomik çıkarları vardır. Türkiyeli siyasetçilerin Kürdistan ile ilişkileri kötüye götürmesini beklemiyorum. Türkiye dostane ve barışçıl bir şekilde Kürdistan’a yaklaşmalı. Irak devletinin Kürtlere yönelik tavrı yeni bir şey değildir. Irak devleti Kürtlere her zaman kötü davrandı. Kürtleri idam etti, tutukladı ve sürgüne gönderdi. Kürtlerin haklarını gasp etti. Irak, Kürtleri hep baskı altına almak istiyor ancak Kürtler bunu kabul etmiyor. Kim Kürdistan’a saldırırsa saldırsın. İster Irak, ister İran veya ister Türkiye olsun, Peşmerge güçleri halkını savunacaktır. Ancak Kürtler savaş istemiyor. Barış ve kardeşlik istiyor”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler