Padişah torunu: Parlamenter sistem canımıza yetti

Sultan II. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu, referandumda ‘evet’ diyeceğini söyleyerek, "Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık" dedi.

Padişah torunu: Parlamenter sistem canımıza yetti

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bir konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansa Sultan II. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu da katıldı.

Konferansa 'başkanlık anayasası'na "evet" diyeceğini açıklayan Osmanoğlu, bunun bir çok sebebi olduğunu söyleyip, "Parlamenter sistemin benim değerlerime, benim dava adamı gördüğüm kişilere hep zarar verdiğini düşünüyorum. Örneklendirecek olursak Adnan Menderes ve dava arkadaşları parlamenter sistem yüzünden asılmadılar mı? Bu şekilde şehit edildiler. Darbeler bu dönemde yapıldı. Kenan Evren, 'Bir sağdan bir soldan astık' dediğinde o gençler bu parlamenter sistem yüzünden gittiler. Sonrasında rahmetli Turgut Özal, Çankaya Köşkü’ne bu parlamenter sistem yüzünden hapsedilmedi mi? Zehirlendiğinde yardıma koşacak ambulans dahi gidemedi. Birçok örnek verebiliriz bununla ilgili. Parlamenter sistemde yaşadığımız zorluklarla ilgili birçok örnek verebiliriz. Cumhurbaşkanımız okuduğu şiir yüzünden siyasi yasaklı hale gelmedi mi? İmam Hatipler kapatıldı, başörtülü kızlarımızı yerlerde sürüklediler. Bu parlamenter sistem yüzünden. Bu mu demokratik ülke?" ifadelerini kullandı.

Osmanoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Neyinize yetmedi parlamenter sistem" sözlerini hatırlatıp, "Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık. O yüzden biz başkanlık sistemine evet diyoruz" ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler