Özgür Üniversite kurucusu Doç. Dr. Fikret Başkaya: Moral bozmak yok mücadeleye devam

Özgür Üniversite’nin bahar dönemi dersleri Doç. Dr. Fikret Başkaya’nın verdiği ders ile başladı. Hayır demenin ahlaki bir mecburiyet olduğunu söyleyen Başkaya, moral bozmadan 17 Nisan’a hazırlanmamız gerektiğini dile getirdi.

Özgür Üniversite kurucusu Doç. Dr. Fikret Başkaya: Moral bozmak yok mücadeleye devam

OHAL KHK’leriyle büyük bir kıyım yaşanırken, Özgür Üniversite, bahar dönemini açıyor. Özgür Üniversite’nin bahar dönemi dersleri Doç. Dr. Fikret Başkaya’nın verdiği ders ile başladı. Birgün'den Ayşegül Yetim'e konuşan Başkaya Hayır demenin ahlaki bir mecburiyet olduğunu söyledi ve moral bozmadan 17 Nisan’a hazırlanmamız gerektiğini dile getirdi.

Başkaya, kararsızların hayır oyu için ikna edilmesi konusunda, “Sen elindekini kaybettiğin zaman yeni şeyler kazanmak zorlaşır. Seni bulunduğun mevziinin gerisine püskürttüğü zaman biraz öteye gitmen zorlaşır. Bence burada hayır demek artık ahlaki bir zorunluluk haline geldi. Çünkü ne yapmak istedikleri ve ne yaptıkları ortada. Bu da kategorik olarak tutarlı bir tavır ile hayır demeyi gerektiriyor. Kararsızların mutlaka sandığa gitmesi gerekiyor. Onları, sandığa gitmemeleri halinde nelerin olabileceği üzerinden ikna etmeye çalışmak lazım” diyor.

Asıl mücadele 17’sinde başlıyor

Hayır çıkmasının ardından bizi bekleyenlerin ne olduğu sorusuna ise, Başkaya şu cevabı veriyor: “Evet de çıksa hayır da çıksa mücadele Nisan’ın 17’sinde başlayacak. Ama evet çıkması şu an olduğundan daha geriye püskürtülmüş olacağımız anlamına geliyor. Hayır bu noktada moral üstünlük sağlamak için çok önemli. Hayır çıkınca rejimde yapısal bir değişiklik olmayacak belki, ama bu durumun ötesinde moral, ideolojik bir üstünlükle yola devam edilecek, asıl önemli olan da bu. Birçok şey artık eskisi gibi olmayacak. Hayır için çalışmak çok önemli. Asıl mücadele, sonrasında başlayacak.”

AKP’nin nihai krizinin yakınlığı konusunda Başkaya, “Yönetme kabiliyeti yok ellerinde; terör, şiddet ve yalan var” diyor ve ekliyor: “Bu gemi bunlarla yürümez. Şimdiye kadar hiçbir sorunu daha büyüğüyle değiştirme-boyama dışında çözümleri olmadı. Bütün kamu kaynaklarını yağmalıyorlar, yalan ve şiddetle konsolide etmeye çalışıyorlar. Bu artık böyle gitmez. O yüzden moral bozmadan mücadele daha yeni başlıyor demek lazım.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler