Özgür Gündem Nöbetçisi Murat Çelikkan, yarın cezaevine giriyor

Gazeteci ve insan hakları savunucusu Murat Çelikkan kapatılan Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı gerekçesiyle açılan davada, 1 yıl 6 ay hapis cezası almış, “pişmanlık göstermediği” için cezası ertelenmemişti.

Özgür Gündem Nöbetçisi Murat Çelikkan, yarın cezaevine giriyor

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmada mahkeme, Özgür Gündem gazetesinde Nöbetçi Genel Yayın Müdürlüğü yapan Murat Çelikkan’ı “terör propagandasına” ilişkin Terörle Mücadele Kanunu 7/2 maddesince mahkum etti. Bülent Dalkıran (mahkeme başkanı), Pınar Gezen Atanian ve Kadri Arslan’dan oluşan mahkeme heyeti “Sanığın duruşmadaki davranışları ile yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması” şeklindeki açıklamasıyla cezada indirime gitmedi ve cezayı, benzeri yargılamalardaki durumun aksine, ertelemedi.

Çelikkan 45 gün cezasını ceza infaz kurumunda geçirdikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılmazsa, infaz yasası gereği 13 ay boyunca Türkiye’nin tutuklu gazetecilerinden biri olacak.

‘Gazetecileri cezalandırmak demokratik düzeni yaralamaktır’

Murat Çelikkan 17 Mayıs 2017 günü yapılan duruşmasındaki savunmasında nöbetçi yayın yönetmenliği yaptığı gün gazetede çıkan üç haberin neden “suç” sayılamayacağını anlatmıştı.

Çelikkan savunmasını şu sözlerle tamamlamıştı:

“Haber veren, gazetecilik yapan ve ifade özgürlüğünü savunan insanları cezalandırmak ve mahkum etmek sadece o insanlarla sınırlı kalmayıp demokratik düzeni de yaralamaktadır.

“Mahkemeniz vereceği kararla sadece beni değil, Türkiye’de barışı, demokrasiyi, basın özgürlüğünü yani Türkiye’nin demokratik, çoğulcu bir toplum olma tasavvurunu aklayacak ya da cezalandıracaktır. Bu nedenle aslında bu davanın hiç açılmamış olması gerektiğini düşünmekle beraber beraatimi talep ediyorum.”

Arkadaşları ve meslektaşları uğurladı

Gazeteciler ve hak örgütlerinden arkadaşları Murat Çelikkan’ı dün gece toplanarak uğurladı. Geceye Çelikkan gibi Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan gazeteciler Nadire Mater, Tuğrul Eryılmaz, Yıldırım Türker, Mehmet Güç ve sanatçı Deniz Türkali, Çelikkan’ın direktörü olduğu Hakikat, Adalet, Hafıza Merkezi çalışanları, hak savunucuları ve gazeteci arkadaşları, avukatı Emel Ataktürk Sevimli katıldı.

Murat Çelikkan arkadaşları tarafından “Dışarıdaki antidemokratik ve baskıcı hayattan kurtulmak için içeriye kaçtığı” şeklinde esprilerle uğurlandı.

Özgür Gündem Nöbetçisi Murat Çelikkan, yarın cezaevine giriyor

Murat Çelikkan kimdir?

25 yıllık gazetecilik hayatı boyunca muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı ve yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevler üstlendi.

Türkiye insan hakları hareketinde aktif olarak yer aldı; İnsan Hakları Derneği, Uluslararası Af Örgütü - Türkiye, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucusu oldu ve yönetim kurullarında yer aldı. Kürt meselesi ve medya etiğiyle ilgili projelerde çalıştı.

2010'dan bu yana kurucularından olduğu Hakikat Adalet Hafıza Merkezi direktörü.

(Bianet / Hakan Kalafat)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler