Osmanağaoğlu: ‘Kaz Dağları’nın yok edilmesi ne ise Dersim’in yakılması da aynı şey’

İstanbul Ekoloji Meclisi'nden Fatoş Osmanağaoğlu, Dersim'de yakılan ormanlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Osmanağaoğlu, bu yangınların tesadüf olmadığını, devletin yaptığı operasyonların bir yan ayağı olduğunu kaydetti.

Osmanağaoğlu: ‘Kaz Dağları’nın yok edilmesi ne ise Dersim’in yakılması da aynı şey’

İstanbul Ekoloji Meclisi'nden Fatoş Osmanağaoğlu, Dersim ve Şırnak'taki yangınları Dihaber'e değerlendi. Dersim ve Şırnak'taki yangınların tesadüfen olmadığını, devletin yaptığı operasyonların bir yan ayağı olarak bu yangınları çıkardığını söyledi. 

Osmanağaoğlu, Dersim ve Şırnak'ta çıkartılan yangınları, batıdaki insanların bunu kavraması ve hep birlikte mücadele edilmesi için çaba içine girmesi gerektiğini söyledi.

Osmanağaoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle; 

'Halk göç ettirilmek isteniyor'

Devletin bu yangınları çıkararak, doğayı talan ederek sermayeye peşkeş çektiğini ifade eden Osmanağaoğlu, “Bunlar operasyonların yan ayağı olduğu için farklı yöntemlerle insanlar yurtlarından göç edilmeye zorlanıyor. Böylece bölgede yapacakları her şey için bir zemin hazırlıyorlar. Diğer yandan da Kürt halkına karşı şimdiye kadar sürdürdükleri tarzı da devam ettiriyorlar” dedi. Devletin bu uygulamaları eskiden gizli yaptığını ifade eden Osmanağaoğlu, şimdilerde ise aleni bir şekilde yaparak, halkın kendi imkânlarıyla yangını söndürmesine bile izin vermediklerini söyledi.

 ‘Orada yapılanlar batı ile aynı değil’

Kürt halkına ve oradaki doğaya yapılanlarla batıda yapılanları aynı olmadığını dile getiren Osmanağaoğlu, “Kaz dağlarında aynı anda 4 yerde yangın çıkarılıyorsa bu o alanları ranta açmak için yapılıyor demektir. Batıdaki yangınlarda bir miktar daha ‘biz bir şeyler yapıyoruz’ deme çabası var. Kürtlerin yaşadığı coğrafyada ise farklı. Oradaki halkın dağıtılması devlet için önemli. Çünkü orada yapılan operasyonlarla bile devlet halen istediğini alamamış durumda” diye konuştu.

 ‘Kürt meselesi olunca…’

Ekoloji mücadelesinin batıda, Mezopotamya coğrafyasına göre daha çok yaşandığını dile getiren Osmanağaoğlu, fakat bu mücadelelerin Kürt meselesi olduğu zaman bir araya gelmesinin zor olduğunu ifade etti. Batıda ekoloji mücadelesi verenlerin Kürt illerinde yapılanların yarın kendi başına da geleceklerini kavramakta güçlük çektiklerini belirten Osmanağaoğlu, “Bunları anlatabilmek için ciddi bir çaba var ama halen sıkıntılarımız var. Bir öteki olma hali insanların kafasında halen var. Bunu kırmak daha da önemli oldu” şeklinde konuştu.

 ‘Herkes elinden geleni yapmalı’

Bölgede halka yapılanların başka bir aşamaya sıçramış olduğunu ifade eden Osmanağaoğlu, “Herkesin elinden geleni yapması gerektiğini düşünüyorum. Hem orada yaşayan insanlar hem de oranın doğası için. Çünkü Kaz Dağları’nın yok edilmesi ne ise Dersim ormanlarının yok edilmesi de aynı şeydir. Bunu batıdaki insanlarımızın kavraması gerekiyor” dedi. Ormanların yok edilmesiyle herkesin yok olacağını vurgulayan Osmanağaoğlu, hep birlikte mücadele edildiği sürece insanların yaşam hakkının olacağını söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler