89. Oscar ödülleri sahiplerini buldu: En iyi film 'Moonlight'

89. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Moonlight en iyi film seçilirken, La La Land, 4 dalda Oscar aldı.Zarflar karışınca, ödül önce La La Land ekibine verildi. Ancak daha sonra sahneye ödülün gerçek sahibi Moonlight ekibi çağrıldı.

89. Oscar ödülleri sahiplerini buldu: En iyi film 'Moonlight'

89. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. ABD'nin Los Angeles eyaletindeki Dolby Tiyatrosu'nda, ünlü komedyen Jimmy Kimmel'in sunumuyla başladı. Trump'a yapılan göndermeler geceye damgasını vururken, Mahershala Ali, Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu. "En İyi Film" ödülünün önce La La Land'e, bir süre sonra ise yanlışlık yapıldığı belirtilerek, Moonlight'a verilmesi geceye damgasını vurdu.

“Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz”

Kırmızı halı geçiş töreni sonrası Justin Timberlake’in “Can’t Stop the Feeling” performansı ile başlayan gecede sunucu Jimmy Kimmel esprileriyle törene renk katarken, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ı eleştiren yorumlarıyla da dikkati çekti.

Kimmel, “Şu anda bu yayını dünyada milyonlarca insan canlı izliyor. Artık bizden nefret eden 225 ülkede izleniyoruz. Bu harika bir şey. Ülke şu anda bölünmüş vaziyette. Çok fazla tavsiye aldım. ‘İnsanları birleştirmen, insanları bir araya getirecek bir şeyler söylemen lazım’ dediler. Ben bunu yapamam. Bu salonda tek bir ‘Cesur Yürek’ var, o da bizi birleştirmeyecek. Başkan Trump’a teşekkür etmek istiyorum. Geçen sene Oscarlar ırkçı gibi gözüküyordu. Artık onun sayesinde böyle bir şey yok. Filmler için ne kadar harika bir yıl. Siyahiler NASA’yı, beyazlar da cazı kurtardı. İlerleme dediğiniz budur işte” ifadelerini kullandı.

'CNN ya da Times’ten biri varsa…’

Jimmy Kimmel, ödüller verilmeye devam ederken, Trump’a göndermelerini sürdürdü. Trump’ın basın yasağına gönderme yapan Kimmel, “CNN ya da Times’ten biri varsa binayı terk etmenizi istemek zorundayım" diye konuştu. Gecenin bir bölümünde de "İki saat geçti ama hâlâ Trump'tan tek tweet yok" diyerek, cep telefonunu çıkardı ve Twitter'dan Trump'a mesaj yolladı.

En iyi yabancı erkek oyuncu: Mahershala Ali

Gecede ilk ödül, en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar'ı ile Moonlight'taki performansı ile Mahershala Ali'ye verildi. Mahershala Ali Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu oldu.

İranlı yönetmen Ashgar Farhadi seyahat yasağını protesto etti

“Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünü İran yapımı “The Salesman” kazanırken, ABD Başkanı Donald Trump’ın Müslüman ülkelerin vatandaşlarına uyguladığı vize yasağı nedeniyle Oscar törenine katılmama kararı alan İranlı yönetmen Ashgar Farhadi adına ödülü Anousheh Ansari aldı. Ödülü aldıktan sonra Farhadi’nin yazısını okuyacağını belirten Ansari, şunları söyledi:

“Bu değerli ödülü ikinci kez almak büyük bir onur. Bu gece sizlerle olmadığım için özür dilerim. Gelmeme sebebim, ülkemin insanlarına duyduğum saygı ve saygısızca davranılan diğer 6 ülkenin insanına olan saygım. Sinemacılar kameralarını ortak insani değerlere çevirebilir ve farklı ülkeler, uluslar ve dinlerle ilgili önyargıları yıkabilir. Empatiye her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacımız var.”

“En iyi film” ödülü el değiştirdi

İlk olarak “En İyi Film” ödülünü La La Land’in kazandığı açıklanırken, film ekibi sahneye çıktı ve teşekkür konuşması yapıldı. Ancak bir süre sonra yanlışlık yapıldığı belirtilerek Moonlight’ın “En İyi Film Ödülü” kazandığı açıklandı. Büyük şok yaşayan La La Land ekibi, Oscar ödülünü sahneye gelen Moonlight ekibine teslime etti.

89. Oscar Ödülleri'ni kazananlar şöyle:

En iyi film: Moonlight

En iyi yönetmen: Damien Chazelle (La La Land)

En iyi kadın oyuncu: Emma Stone (La La Land)

En iyi erkek oyuncu: Casey Affleck (Manchester By The Sea)

En iyi orijinal senaryo: Manchester by the Sea

En iyi uyarlama senaryo: Moonlight

En iyi yardımcı erkek oyuncu: Mahershala Ali, Moonlight

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Viola Davis, Fences

En iyi yabancı film: The Salesman, İran

En iyi belgesel: O.J: Made in America

En iyi makyaj ve saç tasarımı: Suicide Squad

En iyi kostüm: Fantastic Beast and Where to Find Them

En iyi ses kurgusu: Arrival

En iyi ses miksajı: Hacksaw Ridge

En iyi kısa animasyon filmi: Piper

En iyi animasyon filmi: Zootopia

En iyi prodüksiyon tasarımı: La La Land

En iyi görsel efekt: The Jungle Book

En iyi film kurgusu: Hacksaw Ridge

En iyi kısa belgesel: The White Helmets

En iyi kısa film: Sing

En iyi sinematografi (Görüntü Yönetmenliği): La La Land

En iyi film müziği: La La Land

En iyi orijinal şarkı: City Of Stars, La La Land

Etiketler: Oscar ödülleri

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler