Öğrencilerden imza kampanyası: KHK ihraçları durdurulsun

Cadı avına dönüşen KHK ihraç listelerine karşın üniversite öğrencileri bir imza kampanyası başlattı. Öğrencilerin de geleceklerinin tehlikede olduğu ifade edilirken, darbe ile ilişkisi bulunmayan öğretmenlere yönelik, hiçbir hukuk mekanizmasının çalışmadığı tasfiye süreçlerinin durdurulması talep edildi.

Öğrencilerden imza kampanyası: KHK ihraçları durdurulsun

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan deklarasyon ile kuruluşunu duyuran Öğrenci İnisiyatifi, cadı avına dönüşen ihraç listelerine karşı “Öğretmenime Dokunma” sloganıyla bir imza kampanyası başlattı. Öğrenci İnisiyatifi’nin kampanyada yer alan açıklamasında, öğrencilerin de geleceklerinin tehlikede olduğu ifade edilirken, darbe ile ilişkisi bulunmayan öğretmenlere yönelik, hiçbir hukuk mekanizmasının çalışmadığı tasfiye süreçlerinin durdurulması talep edildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Ardından ise hukuku ayaklar altına alan Olağanüstü Hal ilan edildi. Bu Olağanüstü Hal sürecinde, cemaat ile ilişkili olduğu belirtilen pek çok kurum kapatıldı, Kanun Hükmünde Kararnamelerle kamu personelleri mesleklerinden ihraç edildi.

Dalga dalga gelen bu ihraç kararnameleri bir cadı avına dönüştü. Cemaat yapılanmaları ile hiçbir bağı bulunmayan insanlar, demokratlar, aydınlar, barış için imza veren akademisyenler, binlerce Eğitim Sen üyesi öğretmen görevlerinden uzaklaştırıldı.

İktidar kendine muhalif gördüğü akademisyeninden işçisine, memurundan belediyesine kadar herkese, KHK’lerle hiçbir hukuksal dayanak olmadan yaptırımlar uyguluyor. Yargı organlarına başvurulamayan bir ortamda, KHK’ler ile binlerce insanı ihraç etmek, hukuk devletiyle, hiçbir demokrasi biçimiyle bağdaşmaz.

Bizler darbe girişimiyle ve darbeye destek verenlerle ilişkisi bulunmayan memurların görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz. Haklarında bir iddia varsa buna ilişkin yargı yollarının açılması mümkündür. Ancak onbinlerce insanı tek kalemde ihraç etmek, demokrasi namına infial yaratmış olacağı gibi, Türkiye halklarına 12 Eylül’ü anımsatacaktır.

Bizler üniversite öğrencileri olarak; Herkesi, KHK'ler ile görevden alınan, cemaatle hiç bir ilgisi olmayan öğretmenlerimiz ve tüm kamu emekçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

KHK’lerle karar altına alınan ihraçlar durdurulsun!

İmzalamak için linke tıklayınız:

https://www.change.org/p/%C3%B6%C4%9Fretmenime-dokunma

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler