Öğrenci İnsiyatifi: Gözaltıların amacı 'Hayır'a gözdağı vermek

Öğrenci İnsiyatifi basın açıklaması düzenleyerek 'Hayır' tavrına dönük artan gözaltılara dikkat çekti. Açıklamada "AKP iktidarı, kampüslerde öğrencilerin 'Hayır' çalışmalarında buluşmasının önüne geçemeyecek." ifadeleri yer aldı.

Öğrenci İnsiyatifi: Gözaltıların amacı 'Hayır'a gözdağı vermek

Son olarak Ankara Üniversitesi'nden 11 öğrenciye gözaltı kararı verilmiş, öğrencilerden Ulaş Can Kurt dün sabah saatlerinde operasyon düzenlenerek gözaltına alınmıştı.

AKP'nin 'Hayır'ı sistematik baskıyla engellemeye çalıştığını vurgulayan İnsiyatif, yaptığı açıklamada 'evet'in savunulacak argümanının olmaması sebebiyle saldırıların arttığını belirtti. 

Açıklamada "Bizler üniversitenin sözünü söylemekten bilimden ve sanattan yana olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bizler; üniversitelerin gerçek sahipleriyiz ve üniversitemizi faşistlere, ülkemizi diktatöre teslim etmeyeceğiz" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada referandum sürecinde artan gözaltıların 'Hayır' çalışmalarını engelleme amacıyla yapıldığına dikkat çekilirken İnsiyatif üyesi Kurt'un serbest bırakılması talep edildi:

AKP hükümeti ülkeyi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra darbecilere karşı mücadele adı altında çıkardığı kararname ve yasalarla, OHAL uygulamalarıyla yönetmek istemektedir. Tüm yetkinin tek bir kişinin elinde toplandığı sistemi kurmak için ülkeyi bir iç savaş felaketine sürüklemektedir. Buna karşı çıkan tüm muhalefeti, üniversitelerde özellikle akademisyenleri KHK’larla ihraç ederek, öğrencileri ise hukuksuz operasyonlarla zor kullanarak, gözaltına alarak veya tutuklayarak yıldırmaya çalışmaktadır. AKP bilime saldırarak üniversitelerden ve akademiden yükselecek muhalefeti bastırmaya çalışmaktadır. Özgür düşüncenin, sanatın, bilimin kırıntılarını dahi yok edecek pervasızlıkta eğitimin içini boşaltmaktadır. Yaşanan hukuksuzluklar bir kez daha göstermiştir ki savaşa karşı barışın sesi olan, evete karşı 'Hayır'ı örgütleyen, hukuk tanımaz rektörlere teslim olmayan, düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele eden, cübbesini iktidara satmayan, kampüslerini polis, cihatçı faşist çetelere teslim etmeyen üniversite bileşenlerine sistematik biçimde baskı uygulanmaktadır. Diktatörlük hayaliyle topluma saldıran bu rejim karşısında kütüphanelerde, kantinlerde, dersliklerde, sokaklarda, meydanlarda ve bulunduğumuz her alanda 'Hayır' demenin kararlılığındayız. 

8 Mart 2017  tarihinde öğrencilere yönelik gerçekleştirilen operasyonlar da aralarında öğrenci inisiyatifi üyesi Ulaşcan Kurt’un da bulunduğu çok sayıda öğrenci hukuksuz bir şekil de gözaltına alınmıştır. Dün sabah saat 06:30 sıralarında Ulaşcan Kurt’un evi dağıtılarak aranmış evde yaşayanların cep telefonlarına el konulmuştur.

Referandum sürecinde artan gözaltıların temel amacının  'Hayır' diyenlere bir gözdağı vermek olduğunun farkındayız. Tüm olanaklarını referandum da evet oyu çıkarmak için kullanan AKP iktidarı, kampüslerde öğrencilerin  'Hayır' çalışmalarında buluşmasının önüne geçemeyecektir. 

Ankara üniversitesi tarihten bugüne nice mücadelelerle neler yapabileceğini, ülkenin dört bir yanında savaş nidaları yükselirken Barış için Akademisyenlerin verdiği sesle üniversitenin biat etmeyeceğini, üniversitelilerinin kolay kolay teslim alınamayacağını onlara da bize de göstermiştir.

Kurmaya çalıştıkları rejime giden yolda üniversitelere bu derece saldırmalarının, susturmaya çalıştırmalarının sebebi, eveti savunacak argümanlarının olmamasıdır. Biz üniversitenin sözünü söylemekten bilimden ve sanattan yana olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bizler; üniversitelerin gerçek sahipleriyiz ve üniversitemizi faşistlere, ülkemizi diktatöre teslim etmeyeceğiz. Üniversite bileşenlerine uygulanan hukuksuz gözaltı ve tutuklamalara derhal son verilsin, hukuksuz gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler