Ödül mü, ceza mı? Dilek Doğan'ı öldüren polise 6 yıl hapis

Mahkeme, İstanbul Armutlu'daki evinde arama sırasında Dilek Doğan'ı öldüren polis Yüksel Moğultay'a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Cezada iyi hal indirimi yaptı.

Ödül mü, ceza mı? Dilek Doğan'ı öldüren polise 6 yıl hapis

Dilek Doğan’ı Armutlu’da ailesiyle birlikte yaşadığı evde silahıyla vurarak öldüren özel harekat polisi Yüksel Moğultay’ın tutuksuz yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme Moğultay'a önce 7 yıl 6 ay hapis verdi, ardından iyi hal indirimi uygulayarak cezayı 6 yıl 3 aya indirdi.

Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya bir önceki duruşmada verilen esas hakkındaki mütalaa ile 6 yıla kadar hapsi istenen ve tutuksuz yargılanan sanık polis Yüksel Moğultay katıldı. Duruşmada Dilek Doğan'ın annesi, babası ve ağabeyi de hazır bulunurken, duruşmayı HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gamze İlgezdi de takip etti. Duruşma başlangıcında Dilek Doğan'ın annesi Aysel Doğan'ın sanık polis Yüksel Moğultay'a "Sen benim yavrumu öldürdün. Onu hasıl büyüttüğümü ben bilirim" şeklinde tepki göstermesi üzerine heyet, duruşmanın düzenini bozduğu gerekçesiyle anne Doğan'ın duruşma salonundan çıkarılmasına karar verdi. Doğan ailesi avukatlarının itirazı üzerine heyet duruşmaya ara vererek, salondan ayrıldı.

Duruşmanın tekrar başlamasının ardından Doğan ailesinin avukatı İbrahim Ergül, esas hakkındaki mütalaayı eleştirerek, "Mütalaa sanığın suçu taksirle işlediğini iddia ediyor. 'Silahın emniyetini niye kapatmadınız' sorusuna sanık,  'Kapatmayız' demesine rağmen savcı zaman bulamadığı için kapatmadığını söylüyor" dedi. Avukat Ergül, sanığın bile iddia etmediği olgularla sanığın kurtarılmaya çalışıldığını belirterek, "Sanığın bile iddia etmediği olgularla sanığı kurtarmaya çalışıyor savcılık. Sanık hiç yargılanmadım diyor ama sabıka kaydı dosyada, ancak dosya hakkında bilgi sorulmadı" dedi.

"Vicdanen rahatım"

Söz verilen sanık Yüksel Moğultay da "Ben kimseyi öldürmedim, kimseye bilerek silah doğrultmadım. Bu nedenle vicdanen rahatım. Ben devletimin bana verdiği görevi yerine getirdim. Kimseye ateş etmedim. Abisi arama ekiplerine doğru hareket etti. Silahın namlusundan ve dipçikten tutarak şahısları salona itmeye çalışırken silah patladı. Ben yapmadığımı söyledim. Aile sakinleşmedi. Sakinleşirlerse yaralıyı hastaneye götürebileceğimizi söyledim, sakinleşmediler. İlla de birini vuracaksam bana mukavemet gösteren şahsı vururdum" dedi. Moğultay, olay günü OHAL bölgesinden geldiğini, çok yorgun olduğunu, bir an önce aramayı bitirip dinlenmek istediğini anlattı. Moğultay'ın kimseyi vurmadığına ilişkin iddiasının ardından anne Aysel Doğan, "Evet! Biz kızımızı vurduk, şimdi de burada adalet arıyoruz" diye tepki gösterdi.

Aileyi suçladı

Moğultay'ın avukatı Tolga Yurdakul da, "Keşke beşeri ilişki ile değil de şahısları yere yatırıp kelepçeleyerek arama yapılsaymış" dedi. Son sözü sorulan Moğultay, "Vicdanen rahatım. Kesinlikle kimseyi öldürmedim. Olaya sebep olan Doğan ailesidir" diyerek aileyi suçladı. Dosyayı karara bağlayan heyet Moğultay'ı bilinçli taksir suçundan önce 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Ardından da iyi hal indirimi yaparak 6 yıl 3 aya indirdi. Kararla birlikte tutuklama kararı verilmedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler