ODTÜ Öğrencileri: Katliamlar ülkesi olmayacağız!

ODTÜ öğrencileri bugün öğle saatlerinde düzenlediği yürüyüşle Beşiktaş'ta 44 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı protesto eti.

ODTÜ Öğrencileri: Katliamlar ülkesi olmayacağız!

Beşiktaş'ta 44 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından bugün bir basın açıklaması gerçekleştiren ODTÜ öğrencileri "Katliamlar ülkesi olmayacağız" dedi.

Açıklamada "Bizler ODTÜ bileşenleri olarak halka karşı yapılan bütün saldırıların karşısındayız. Bu saldırılardan beslenmeye çalışan iktidarın ve başkanlık hayallerinin karşısında barışın, kardeşliğin, demokrasinin savunucusu olacağız" denildi. 

ODTÜ öğrencileri imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Beşiktaş'ta TAK'ın gerçekleştirdiği insanlık dışı bombalı saldırı sonucu 44 kişi hayatını kaybetti. Türkiye, AKP'nin mezhepçi ve yayılmacı politikaları ile Ortadoğu'daki ilkel mezhepçi ve milliyetçi bir savaşın parçası haline getirildi. Türkiye'de ise 7 Haziran seçimlerinden sonra 'millet kaosu seçti' diye yükseltilen savaş dili ve uygulamalarıyla Türkiye, kentlerinin tamamen yıkıldığı, insanların göçe maruz bırakıldığı ve birlikte yaşamanın olanaklarını ortadan kaldırıldığı bir savaş ortamına sürüklendi. AKP-Saray rejiminin ülkeyi getirdiği noktada onlarca bomba patlatıldı, yüzlerce yurttaşımız hayatını kaybetti. Bu saldırılar sonucunda pek çok insanımızı, hatta sıra arkadaşlarımızı kaybettiğimiz günler hâlâ hafızalarımızda. Bizler, iktidarın kanlı politikaları karşısında barışı, kardeşliği, insanlığın ortak değerlerini savunanlar olarak halka karşı yapılan tüm bu kör saldırıları kınıyoruz. 

AKP bu saldırıların kanının üzerine başkanlık hayalleri kuruyor. Saldırının üzerindne henüz bir saat geçmemişken, sosyal medyadan 'başkanlık hayırlı olsun' mesajları paylaşılıyor. Gazeteler 44 kişinin hayatını kaybettiği saldırı yerine başkanlık manşetleri atıyor. Bir taraftan da intikam söylemleriyle halkı kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı bir siyaset güdüyor. Ne tesadüftür ki savaşın böylesine şiddetlendiği bugünlerde kammpüsler gerici ve faşist güruhla dolmaya başlamıştır. 10 Aralık'ı bahane ederek kampüslerde bayrak yürüyüşü düzenleyenler, tekbirlerle kampüslerde dolaşmaya çalışanlar, bugün kendilerini ODTÜ'de de var etmek istemektedirler. Ancak bilinsin ki üniversiteler faşizme teslim olmayacaktır. Bizler ODTÜ bileşenleri olarak halka karşı yapılan bütün saldırıların karşısındayız. Bu saldırılardan beslenmeye çalışan iktidarın ve başkanlık hayallerinin karşısında barışın, kardeşliğin, demokrasinin savunucusu olacağız. Katliamlar ülkesi olmayacağız."

(SOL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler