'Noel Kutlamak' Almanca eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi'nde yasaklandı!

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü liselere yazı gönderilerek 'Noel etkinliği düzenlemeyin' uyarısı yaptı. İstanbul Erkek Lisesi yönetimi de Almanca öğretmenlerine 'Noel kutlamak ve Noel'den bahsetmekten, çam ağacı süslemeleri ve ışıklandırmalardan sakının' maili gönderdi.

'Noel Kutlamak' Almanca eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi'nde yasaklandı!

İstanbul Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara yazı göndererek öğrencileri olumsuz davranışlara sevk edecek yılbaşı etkinlikleri yapılmamasını istemesinin ardından benzer bir yasak da İstanbul Erkek Lisesi’ne getirildi.

Okul yönetimi tarafından İstanbul Erkek Lisesi’nde görevli Almanca öğretmenlerine gönderilen e-mailde yılbaşı etkinliklerinin yapılmaması istendi. Öğretmenlerden yılbaşı için süslemeler, çam ağacı ışıklandırmalar, parti, konser ve benzeri etkinliklerden sakınmaları talep edildi. Gönderilen e-mailde ayrıca derslerde de yılbaşından bahsetmemeleri istendi.

Olumsuz davranışlara sevk ediyormuş!

Okullara gönderilen yazıda şu ifadelere yer verilmişti: “Dönem ve yıl sonu olması nedeniyle dersleri engelleyecek, öğrencileri farklı alışkanlıklara ve olumsuz davranışlara sevk edecek yada özendirecek eğlence, şans oyunu, çekiliş ve yılbaşı adı altında öğrencileri ekonomik durumlara göre farklı algılara sokabilecek (yılbaşı süslemesi, çam süslemesi vb. süslemeler gibi), psikolojik olarak öğrencileri farklı şekilde etkileyecek etkinliklerin yapılmaması ve bir aksaklığa fırsat verilmemesi hususunda gereğini rica ederiz.”

Yasağa Almanya'dan tepki

Almanca eğitim veren az sayıdaki okuldan birisi olan İstanbul Erkek Lisesi’nde yeni yıl kutlamalarının yasaklanmak istenmesi Almanya’nın tepkisini çekti. Yapılan yorumlarda öğretmen ve eğitmenlerinin büyük çoğunluğunun Alman devleti tarafından finanse edilen bir okulda yılbaşı kutlamalarının kaldırılmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Türkiye'nin en köklü liselerinden biri olan İstanbul Erkek Lisesi'nde yaklaşık 40 Alman öğretmen görev yapıyor. Alman hükümeti tarafından da desteklenen lise, mevzuat gereği bir Türk müdür yönetiyor. Konar, İstanbul Erkek Lisesi Vakfı tarafından değil, doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liseye müdür olarak atanmıştı.

Proje okullara karşı ilk protestolar İstanbul Erkek Lisesi'nden

Lise, AKP hükümetinin “proje okul” uygulamasına karşı ilk protestoları düzenleyen okullardan birisiydi. Haziran ayındaki yıl sonu mezuniyet töreninde diplomasını almak için törene katılan öğrencilerin, okul müdürü Hikmet Konar konuşma yaptığı sırada öğrenciler sırtlarını dönerek protesto etmişti. Protesto daha sonra dalga dalga diğer okullara da sıçramıştı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler