Nevin Yıldırım'ı 25 kadın avukat savundu: Karar 21 Eylül'de açıklanacak

Tecavüzcü Nurettin Gideri’i öldürdüğü için müebbet hapse çarptırılan Nevin Yıldırım'ın Yargıtay’da görülen temyiz duruşmasında feministler ve kadın avukatlar hazır bulundu. Karar 21 Eylül'de açıklanacak.

Nevin Yıldırım'ı 25 kadın avukat savundu: Karar 21 Eylül'de açıklanacak

Kendisine tecavüz eden erkeği öldüren ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşması bugün Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde görüldü.

Yıldırım hakkında nihai karar 21 Eylül’de açıklanacak.

25 kadın avukat savundu

Nevin Yıldırım’a destek için Ankara Kadın Platformu üyeleri Yargıtay önündeydi.

Temyiz duruşmasında Yıldırım’ı 25 kadın avukat savundu.

Avukatlar duruşmanın ardından yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bütün savunmamızı meşru müdafaa ile korku ve panik üzerine sınırın aşılması üzerine kurduk. Bu yönde karar verilmediği takdirde de muhakkak haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanması gerektiğini, bu indirimlerin erkeklere uygulanıp Nevin’e uygulanmamasının ne kadar cinsiyetçi olduğunu anlattık.”

Ne olmuştu?

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünden 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 29 Ağustos 2012 günü kendisine silah zoruyla tecavüz eden 2 çocuk babası 35 yaşındaki Nurettin Gider’i öldürmüş, başını bir çuvala koyarak, “İşte namusuma uzananın kellesi” diye köy meydanına atmıştı.

Yıldırım, tecavüzden hamile kalmış, 7 Kasım 2012 tarihinde isteği dışında bu bebeği dünyaya getirmek zorunda bırakılmıştı.

Yıldırım, “tasarlayarak canavarca hisle kasten öldürmek” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

Yıldırım’ın akıl sağlığının yerinde olduğuna dair Adli Tıp Kurulu raporu 3’e karşı 2 oyla, Kasım 2014’te mahkemeye sunuldu.

12 Ocak 2015 günü, davanın 13. celsesinde savcı Osman Çabuk, ilk iddianamesindeki sadece “canavarca hisle” ibaresini çıkartarak, “tasarlayarak kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet” istemiyle mütalaa verdi.

Mart 2015'te Nevin Yıldırım müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Herhangi bir ceza indiriminden faydalanamadı.

Feminist avukatlar, Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşmasına “Nevin’in duyuramadığı sesi olmaya” tüm kadın avukatları çağırdı. 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler