Nemrut Dağı'ndaki heykelleri ders kitabında 'put' olarak gösteren MEB: Konu daha iyi kavransın diye

Nemrut Dağı’ndaki heykellerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından put olarak gösterilmesine ilişkin açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, " öğrencilerin konuyu daha iyi kavramaları amacıyla konu görsel bir öğeyle desteklenmiş" olduğu iddia edildi.

Nemrut Dağı'ndaki heykelleri ders kitabında 'put' olarak gösteren MEB: Konu daha iyi kavransın diye

 

İHD Adıyaman Şube Başkanı Avukat Osman Süzen, söz konusu kitabın toplatılması ve bu yanlışın düzeltilmesi talebiyle Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’na başvurmuştu. Bakanlıktan Süzen’e cevap, henüz geldi. Yanıtta, “… Bahsi geçen kitapta Nemrut Dağı’ndaki heykellerin bu putlar olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi verilmemiş sadece öğrencilerin konuyu daha iyi kavramaları amacıyla konu görsel bir öğeyle desteklenmiş ve söz konusu resimlere temsili olarak yer verilmiştir” denildi.

Dava açılacak

Cumhuriyet’e konuşan avukat Osman Süzen, söz konusu görselin kitaptan kaldırılması için İdare Mahkemesi’ne dava açacağını belirterek şunları söyledi:

“Bakanlık topu taca atmış. Nemrut Dağı’nı çağrıştırdığı için aslında onlar konulmuş ancak bakanlık bu gerçeği kabul etmiyor. Bu kadar tesadüf bir araya gelir mi? Bakanlık böyle yaparak durumun üzerini örtüyor. Yanlış bir bilgi aktarımı bu. Çocuklar bir medeniyeti yanlış tanıyacak, bu heykeller puttur diye anlayacak. Ders kitaplarıyla ilgili yönetmelikte kitapların bilimsel olarak hazırlanması gerektiği yazıyor. Bu kitapta da başka görsel veya çizime yer verilebilirdi. Bu durum aslında heykellere karşı olan zihniyetin sonucu. Bu işin peşini bırakmayacağız.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler