Ne doğradın tabağına da, Mansur geldi kaşığına?

Ne doğradın tabağına da, Mansur geldi kaşığına?

ERDAL KARA – Diğer Yazıları …

Türkiye sosyalist hareketinin kimi sektörleri Kürt hareketiyle ittifak yapmaktan kaçınmak için deveye hendek atlatırlar. Lakin deve hendekten bir türlü atlamaz. 30 Mart Yerel Seçimlerinde de aynı hikayeyle yüz yüze geldik. Yine bazı çevreler deveye hendek atlatmayı denediler. Lakin deve hendeği atlamadığı gibi burun üstü hendeğin dibine çakıldı.

TKP, ÖDP, Halkevleri ve EHP’nin içinde yer aldığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim politikasından söz ediyoruz. Bu çevrelerin gerçekleştirilmesi düşünülen sol seçeneğe itirazlarının nedeni HDP çatısının öneriliyor olmasıydı. Bu gerekçe inandırıcı mıydı? Sonuçlar böyle olmasaydı inandırıcı bulabilirdik. Ancak sonuçlar bu gerekçenin hiç de inandırıcı olmadığını, Kürt hareketiyle ittifak yapmamak için üretilen bahanelerinin bir benzeriyle bir kez daha yüz yüze geldiğimizi ortaya koyuyor.

Kuşkusuz bir siyasal parti, seçmenlerinin bütün eğilimlerinden sorumlu tutulamaz. Ancak seçmenlerinin temel yönelimlerinden sorumlu olmalıdır. Ne doğrarsanız tabağınıza, o gelir kaşığınıza. Seçmenlerinizi nasıl eğitiyorsanız ona uygun bir sonuç alırsınız. Seçmenlerini enternasyonalizm doğrultusunda eğitmeyen siyasal çevrelerin alacakları sonuç da can sıkıcı olmaktan öteye gitmez. Sol gösterirken sağ vururlar. Mansur Yavaş’ın adaylığına itiraz ederken tabanları altlarından kayar, Mansur’a mührü vurur da haberdar olmazlar.

Ankara belediye meclisi seçimlerinde TKP 4913 oy aldı. ÖDP’nin oyu ise 3207. Halkevlerinin oyunun ne olduğunu bilmemiz kuşkusuz mümkün değil. Seçimlere bir siyasal parti ile girmediler. Ancak Ankara’daki yaygın ilişkileri bu çevrenin etki alanının TKP ve ÖDP’den çok daha fazla olduğunu söylememize izin veriyor. EHP’nin etki alanı ise bu çevrelerle kıyaslanamaz. Bütün bu faktörleri yan yana getirdiğimizde TKP ile ÖDP’nin 8120 olan belediye meclis oyundan çok fazla seçmen desteğine sahip olduklarını söylemek gerekir.

Peki bu siyasal çevrelerin Ankara Büyükşehir Belediye adayı kaç oy aldı? On beş bin mi, yoksa on bin mi, ya da beş bin mi? Hayır hiçbiri değil. Kaya Güvenç sadece 2417 oy aldı. Bu çevrelerin 15 bin seçmen desteğine sahip olduklarını var sayarsak, 6 seçmenden biri mührü Mansur Yavaş’a vurmuş. Hazin doğrusu…

Bu sonuçlar üzerine ciddiyetle düşünmeli. İzlemiş oldukları Kürt hareketinden uzak durma politikasının trajik sonucudur bu. Şu soruyu sormakta haksız mıyız? Ne doğradınız da tabağınıza, Mansur geldi kaşığınıza?

ERDAL KARA – Diğer Yazıları 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler