Narmanlı Han’ın mor salkımları kesildi, kedileri kovuldu

Beyoğlu’nun simge yapılarından biri olan tarihi Narmanlı Han’da gerçekleşen yıkımın ardından yeni görüntüleri yayımlandı. Tarihi yapının avlusunun beton ile kaplandığı görülüyor.

Narmanlı Han’ın mor salkımları kesildi, kedileri kovuldu

Beyoğlu’nun en eski tarihi binalarından biri olan Narmanlı Han’da, proje hakkında açılan yürütmeyi durdurma davası devam ederken, Kent Koruma Kurulu’nun verdiği ‘restorasyon’ izni kapsamında yıkım gerçekleştirilmişti. Yıkımın ve inşaatın ardından açığa çıkan yeni görünümü Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök “içeride bambaşka bir dünya oluşmuş” diyerek paylaştı.

Özkök, restorasyon adı altında başlatılan yıkım için “İçeride bambaşka bir dünya oluşmuş. Güzel bir restorasyon uygulanmış. İç fasadın renkleri çok güzel olmuş. Pencere kepenkleri ise ‘Osmanlı yeşili’ adını verdikleri bence çok güzel neftiyle koyu arası bir yeşil olmuş. İçeride çok güzel restoran mekânları yaratılmış. Belli ki avlu büyük bir canlılık yaşayacak” dedi.

Mor salkımlardan eser bile yok

Konu hakkında konuşan Beyoğlu Kent Savunması avukatlarından Eren Can, “Defalarca Koruma Kurulu’na gittik. Eylemler gerçekleştirdik. Ancak ağaçları keserek Narmanlı Han içerisindeki kedileri kovdular” diyor.

Can, Narmanlı Han’ın yeni görünümü hakkında ise, “Mor salkımlardan eser bile yok, avlu Taksim Meydanı gibi beton” dedi.

(Sendika62.org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler