Na-De Elektronik’in sendikalaştıkları için işten çıkardığı işçiler direniyor

İstanbul Tuzla’daki Na-De Elektronik’in sendikada örgütlendikleri için işten çıkardığı 100’ü aşkın işçi işlerine geri dönmek için direnişte. İşçiler dün işyeri önünde bir basın açıklaması yaparak sendikalı olarak işlerine dönene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Direnişçi işçiler işyerleri önünde bildiri dağıtıp taleplerini dile getirdi.

Na-De Elektronik’in sendikalaştıkları için işten çıkardığı işçiler direniyor

SiyasiHaber / Turan Baş

İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde bulunan DMY grubun ortak olduğu Na-De Elektronik A.Ş., işçilerinin DİSK / Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlendiğini öğrendikten sonra  2 Kasım’dan itibaren parça parça 100’den fazla işçiyi işten çıkardı.

Dün de 20 işçinin bir kısmını işten çıkarıp geri kalanını ücretli izine çıkarması üzerine sendikalı Na-De işçileri dün şirketin 2 işyerinin önünde, iş çıkışında basın açıklaması yapıp bildiri dağıttılar. Basın açıklaması yapan işçiler, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Na-De işçisi yalnız değildir” ve “İşçilerin birliği, sermayeyi yenecek” sloganlarını attı.

Na-De Elekronik A.Ş. firmasının Tuzla Organize Sanayi'de üretim yapan 2 fabrikası bulunuyor. Bu iki fabrikada yaklaşık 350 işçi çalışıyor. NA-DE işçilerinin anlattığına göre, işyerlerinde çalışma koşulları ağır, konuşmak, gülmek gibi temel insani davranışlar bile yasak.

Sendika düşmanı Na-De sendikalı işçileri atıyor

Na-De işçileri iş koşullarının kötü, ücretlerin düşük olması gibi nedenlerle DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldular. İşçilerin sendikaya üye olduklarını öğrenen işveren, ilk olarak 2 işçiyi, 2 Kasım günü işten attı. Bugüne kadar da parça parça 100’ü aşkın sendikalı işçi işten çıkarıldı. Bu sürede Na-De patronları işçiler üzerinde baskı kurup tehditler ederek sendikadan istifaya zorladı.

22 Kasım Çarşamba günü Fabrikanın patronu Haldun Özçelik yemek saatinde çalışanları bölümlere kapatıp saat 14:20’ye kadar yemeğe çıkmalarını engelleyip kapılara bekçi dikerek baskı uygulamaya devam etti. Tek tek odasına çağırıp işçilerden e-devlet şifresini isteyip sendikadan istifaya zorladı. Bu süreçte 3 kişiyi zorla istifa ettirdi. Fabrika içinde terör estirerek tehditlerde bulundu, hakaret etti.

Na-De işçileri, patron Haldun Özçelik, İnsan Kaynakları Müdürü Derya Gezgen, Üretim Müdürü İdris Uslu’nun işçilere sözlü ve fiili saldırıda bulunduğunu ayrıca patron Haldun Özçelik’in “10 sendika da gelse buraya sendika sokmam” dediğini aktarıyor.

Basında çıkan haberler üzerin Na-De patronları sendikayı görüşmeye çağırdı. Birleşik Metal-İş sendikası ile Na-De patronları arasında 27 Kasım pazartesi günü bir görüşme gerçekleşti. Bu görüşmede Na-De patronları sendikaya karşı olmadıklarını söyleyip, 1 işçiyi dahi işten atmayacaklarının sözünü verdiler. Ancak gelinen bu süreçte 28 Kasım salı günü 10 işçi daha işten atıldı, 10’u da ücretli izne çıkarıldı.

Na-De Elektronik’in sendikalaştıkları için işten çıkardığı işçiler direniyor

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler