Musa Anter, katledilişinin 25'inci yılında vurulduğu yerde anıldı

Kürt aydını gazeteci yazar Musa Anter (Apê Musa), katledilişinin 25’inci yıldönümünde vurulduğu sokakta anıldı. Anmaya katılanlar, "Apê Musa’nın ardılları, baskı ve engellemelere rağmen düşüncelerini sürdürüyor" dedi

Musa Anter, katledilişinin 25'inci yılında vurulduğu yerde anıldı

Kürt aydını Musa Anter (Apê Musa), 20 Eylül 1992 tarihinde JİTEM tarafından Diyarbakır'ın Seyrantepe Mahallesi'nde vurulduğu sokakta anıldı. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi öncülüğünde yapılan anmaya, Apê Musa’nın oğlu Dicle Anter, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP’li yöneticiler, İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, KHK ile kapatılan dihaber, Gazete Şûjîn ve Rojeva Medya çalışanları katıldı.

Yaşamını yitiren özgür basın emekçileri Hüseyin Deniz, Cengiz Altun, Rohat Aktaş, Ayfer Serçe, Kadri Bağdu ve Enver Özçelik’in fotoğrafları taşınan anmada, “Özgür basın susturulamaz” sloganı atıldı.

‘Ardılları bıraktığı yerden sürdürüyor’

Anmadan önce bir araya gelinen Musa Anter Anıtı, polis tarafından ablukaya alındı. Yaşamını yitiren basın emekçileri anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Welat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Zeynel Abidin Bulut, Anter’in 25 yıl önce karanlık güçler tarafından öldürüldüğünü vurguladı. Anter’in öldürülmesiyle gerçeklerin karanlığa terk edilmek istendiğini ifade eden Bulut, “Karanlık güçlerin amaçları boşa çıktı. Apê Musa’nın ardılları, onun fikir ve felsefesini baskı ve engellemelere rağmen sürdürüyor” dedi. 

‘Hakikat arayıçısıydı’

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Eş Sözcüsü Hakkı Boltan, Anter ve yaşamını yitiren özgür basın emekçilerini anarak, “Ape Musa hakikat arayışçısıydı. Katledilene kadar hakikat mücadelesi verdi. Apê Musa’nın ardılları olarak mücadeleyi sürdüreceğiz” diye belirtti.

‘Tarih cinayeti aydınlatacak’

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp de aradan geçen 25 yıla rağmen faillerin açığa çıkartılmadığını ve katliamın aydınlatılmadığına dikkat çekerek, cinayeti işleyenlerin hesap vermesi gerektiğini yineledi. AKP Hükümeti'nin cinayeti aydınlatmakla sorumlu olduğunu dile getiren Yiğitalp, gerçeklerin karanlıkta kalmayacağının altını çizdi. Yiğitalp, “Tarih cinayeti mutlaka aydınlatacaktır. Bunu yapanlar hesap verecektir” ifadelerini kullandı. 

‘Aynı zihniyet sürüyor’

Son olarak konuşan Apê Musa’nın oğlu Dicle Anter ise, katliamın üzerinden bir çeyrek asırlık zamanın geçmesine rağmen aydınlatılmadığını hatırlattı. Apê Musa’nın yazdıklarının bugün yeniden yaşandığını ifade eden Anter, şöyle dedi: “Ardılları olan gazeteciler de katledildi, cezaevlerine atıldı. Bu böyle gitmez. Demokrasinin olmadığı yerde racon kesmeyin.” 

Konuşmalardan sonra anmaya katılanlar, Apê Musa’nın vurulduğu sokağa kırmızı karanfiller bıraktı. Anma, “Özgür basın susturulamaz” sloganıyla son buldu.

Kürt aydın, gazeteci-yazar Musa Anter (Apê Musa) 25 yıl önce bugün Diyarbakır'da katledildi. 1920 yılında Mardin'in Nusaybin ilçesinde Doğan Anter, üniversiteyi yarım bıraktıktan sonraki hayatında uzun yıllar gazetecilik ve yazarlık yaptı. Anter, İleri Yurt, Dicle-Fırat, Barış Dünyası, Deng, Yön, Azadiye Welat, Yeni Ülke, Özgür Gündem, Rewşen ve Tewlo’da yazdı.

Musa Anter, yayımladığı Kürtçe şiiri "Qimil / Kımıl" sebebiyle 1959 yılında 49'lar Davası'nda idamla yargılandı. 12 Eylül darbesinden sonra ise ‘Kürtçülük’ propagandası yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Anter yaşadığı 72 yılın 11,5 yılını hapiste geçirdi.

Kontrgerilla öldürdü

Anter, 20 Eylül 1992'de Kültür-Sanat Festivali için bulunduğu Diyarbakır'da devlet kararı doğrultusunda uğradığı kontrgerilla saldırısında sol bacağına iki, kalbi ve kafasına birer kurşun sıkılarak öldürüldü. Anter'e yapılan suikast daha sonra eski JİTEM üyesi Abdülkadir Aygan tarafından itiraf edildi. Aygan, Anter'in, kendisinin de içinde bulunduğu tim tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler