Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’ni kazanan isimler belli oldu. Şengal’deki saldırıda yaşamını yitiren Nujiyan Erhan tarafından hazırlanan ‘Guleya yekem a Şengalê: Ji pênûse Nujiyanê, çiroke Gulê’ haberi ödüle layık görüldü.

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması sonuçlandı. Bu yıl Özgürlükçü Demokrasi gazetesi tarafından düzenlenen yarışma 5 ayrı dalda gerçekleşti. Özellikle haber dalında katılımın yüksek olduğu yarışmada, ödüller 21 Eylül 2017 Perşembe günü düzenlenecek törenle kazananlarına verilecek.

Türkçe Haber dalı

Beş ayrı dalda gerçekleşen yarışmada Türkçe haber dalında ödülü “Ev baskınında hırsızlık yapan polis kameraya yakalandı” haberiyle KHK ile kapatılan dihaber’in muhabiri Deniz Tekin aldı.

Türkçe haber dalında ayrıca BirGün gazetesinden Erk Acarer, “ÖSO, TSK’ye ait tankı IŞİD’e verdi, Evrensel gazetesinden Eylem Nazlıer, “Anaokulu etkinliğinde korkunç manzara”, diken.com.tr muhabiri Rıfat Doğan, “Adalar’ın nüfusu beş kat artacak: 2B arazilerine tesis, zemin katlara dubleks izni” haberleriyle, Jüri Özel Ödülü aldı.

Kürtçe Haber Dalı

Kürtçe haber dalında, dihaber’den Cihan Ölmez, “Li Şirnexê skandal: Zarokê 14 sali ji girtige hêbi îşkence birine cihê operasyonê!” haberiyle ödülü kazandı.

Kadın Haberciliği Dalı

Kadın haberciliği dalında ise ödülü “Batman sustu, çocuk anlattı: Çocuklar fuhuşa zorlanıyor” haberiyle KHK ile kapatılan Gazete Şûjin’den Şilan Özhan ve Şehriban Aslan aldı.

Şengal’deki saldırıda hayatını kaybetmeden önce Nujiyan Erhan tarafından hazırlanan ve daha sonra Jinda Asmen tarafından tamamlanan, “Guleya yekem a Şengalê: Jipênûse Nujiyanê, çiroke Gulê” haberi de kadın haberi kategorisinde Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Karikatür Dalı

Çizgileriyle iktidarları rahatsız eden ve bunun bedeli olarak 9 ayını Silivri Cezaevi’nde geçiren Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa Kart, Karikatür Dalı’nda ödül aldı.

Fotoğraf Dalı

Fotoğraf Dalı’nda ise; dihaber’den Abdurrahman Gök, “Çıplak İnfaz” isimli fotoğrafı ile ödül aldı. BirGün’den Alican Altunbaş’ın, “Tepkisizliğe tepki” adlı eseri ile AFP foto muhabiri İlyas Akengin’in “Gözaltı” adlı eseri Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Jüride kimler vardı?

Yarışmanın Türkçe haber jürisinde, Ayşe Yıldırım, Fatih Polat, Faruk Eren, İbrahim Varlı, Hüseyin Aykol yer aldı.

Kürtçe haber jürisinde ise gazeteciler Fehim Işık, Gülistan İke, Hatice Kamer, Semiha Alankuş, Ertuş Bozkurt yer aldı.

Kadın haberciliği jürisinde Ayşe Düzkan, Burcu Karakaş, Mehveş Evin, Mekiye Görenç, Pınar Ural yer aldı.

Fotoğraf jürisinde, Bülent Kılıç, Mustafa Seven, Nazmi Belge, Ramazan Öztürk, Sebati Karakurt yer alırken, karikatür jürisinde Gülay Batur, Halil İncesu, Rıdvan Bağış, Sefer Selvi, Doğan Güzel yer aldı.

Tören 21 Eylül’de

Bu yıl 25’incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahiplerine ödüller 21 Eylül’de Taksim Hill Otel’de düzenlenecek ödül töreniyle verilecek.

Özgürlükçü Demokrasi

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler