Murat Akdağ'ın, "YOL" adlı oyunu Talimhane Tiyatrosu'nda

Tiyatro Tek Ağaç, 2016/20017 tiyatro sezonunu Murat Akdağ'ın "Yol" adlı oyunu ile 10 Ekim Pazartesi günü Ankara Katliamının yıl dönümünde saat 20:30da Şişili Backaut AVM'deki Talimhane Sahnesi'nde açıyor.

Murat Akdağ'ın,

Tiyatro Tek Ağaç, 2016/20017 tiyatro sezonunu Murat Akdağ'ın "Yol" adlı oyunu ile 10 Ekim Pazartesi günü Ankara Katliamının yıl dönümünde saat 20:30da Şişili Backaut AVM'deki Talimhane Sahnesi'nde açıyor.

Oyun, Murat Akdağ'ın Kamp Armen, Hazzopulo çay evi, Cihangir Parkı gibi direniş alanlarında yaptığı performansların toplamından oluşuyor.

Murat Akdağ, oyununu, bir başka direniş alanı olarak gördüğü Kobane'de oynamak için Temmuz 2015'te, SGDF öncülüğünde organize edilen "Kobane'yi Beraber Savunduk Beraber İnşa Edeceğiz" kampanyasına katılmış ve Kobane'ye geçmek için 20 Temmuz 2015 günü Suruç Amara Kültür Merkezi bahçesinde basın açıklaması yaparken patlayan bir bombaya maruz kalmış, oyununu Kobane'de oynayamamıştı.

Suruç katliamın ardından, YOL oyununu yeniden yapılandıran ve Suruç Katliamını da oyununa dahil eden Murat Akdağ, oyunun son halinde, Suruç katliamından sola olan tüm trajik olayları Suruç'ta kaybettiği yolldaşları ile konuşarak oyuna dahil ediyor. Murat Akdağ, "YOL" adlıoyununu, geçtiğimiz bahardan bu yana, "Barış İçin Herkes"in tututklu akademisyenler ile dayanışmak için tuttukları özgürlük nöbetlerinde Silivri Cezaevi, Bakırköy Cezaevi, Çağlayan Adliyesi gibi mekanların önünde, Ayvalık Tiyatro Festivali kapsamında Ayvalık Meydanında, Diyarbakır, Bağlarlar belediyesi organizasoyunu ile Göletli Park'da, Gezi Direnişi anmalarının 3.sünde Abasağa Parkında oynaarak, oyununu hem kapalı hem açık alanlarda oynamaya devam etti.

Oyunun Konusu

Yol, 31 Mayıs 2013 gecesi sokağa çıkmış bir Gezi direnişçisinin "yol" hikâyesi... Harbiye sokaklarında başlayan yolculuk, Taksim Meydanı'na, Beşiktaş, Abbasağa Parkı'na, Beşiktaş'tan Diyarbakır'a, Diyarbakır'dan Kadıköy Yel Değirmeni Dayanışma Evi'ne, Kadıköy'den Tuzla Kamp Armen'e, Tuzla'dan, Suruç Amara Kültür Merkezi'ne kadar uzanıyor. Bu yolda, patlayan bombalar, silahlar, kavgalar, aşklar, dostluklar, dayanışma ve direniş var.

Oyunun Kadrosu

Yazan: Murat Akdağ

Yöneten: Murat Akdağ

Yardımcı Yönetmen: Onur Atalay Şenol

Reji Asistanı: Tuba Gerzan

Oyun Afişi: Yusuf Ustaoğlu

Oyun Fragmanı: Ege Karakut

Oyun Fotoğrafları: Ekrem Çanak

Oynayan: Murat Akdağ

Oyun Takvimi

10 Ekim Pazartesi 20:30 Talimhane Tiyatrosu

25 Ekim Salı 20:30 Talimhane Tiyatrosu

YOL 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca İstanbul'da ve Türkiye’nin pek çok yerine turneler düzenlemeye devam edecek.

Etiketler: yol, Tiyatro, murat akdağ

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler