'Mukaddes Alataş, kadın çalışmaları ve Ermeni Soykırımı'na ilişkin paylaşımlarından tutuklandı'

11 Mayıs’ta Diyarbakır’daki evi polis tarafından basılarak gözaltına alınan ve daha sonra da tutuklanan Mukaddes Alataş’ın avukatı Eren Keskin, kadın hakları ve Ermeni Soykırımı'na ilişkin yaptığı paylaşımlar nedeniyle tutuklandığını söyledi.

'Mukaddes Alataş, kadın çalışmaları ve Ermeni Soykırımı'na ilişkin paylaşımlarından tutuklandı'

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, 11 Mayıs’ta Diyarbakır’daki evi polis tarafından basılarak gözaltına alınan ve daha sonra da tutuklanan Mukaddes Alataş’ın avukat Eren Keskin, sosyal medya üzerinden kadın hakları ve Ermeni Soykırımı’na ilişkin yaptığı paylaşımlar nedeniyle tutuklandığını söyledi. 

2010 yılında hayatını kaybeden Kürt gazeteci yazar Evrim Alataş’ın ablası olan Mukaddes Alataş’ın yürüttüğü çalışmalara ilişkin Eren Keskin’in verdiği bililer şöyle:

“Mukkades 1996 ve 2002 yılları arasında İHD (İnsan Hakları Derneği) İstanbul Şube yöneticiliği yaptı. Daha sonra Diyarbakır’a taşındı ve evlendi. Kendisi Diyarbakır’da belediyeye bağlı Kardelen Kadın Merkezi’nde çalışarak şiddet gören kadınlara yardım ediyordu. Belediyeye kayyum atandıktan sonra işine son verildi.”

Avukat Eren Keskin, “Gözaltı gerekçelerinin hepsi insan hakları faaliyetleri kadın çalışmaları ve sosyal medya hesabı üzerinden Ermeni soykırımına dair paylaşımları. 8 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanan Alataş’a hakim,’Hepsini anladım ama bu Ermeni soykırımı paylaşımı ne demek?’ demiş. Yani ortada Mukaddesi’in tutuklanmasına gerekçe oluşturabilecek hiçbir şey yok. ‘Örgüt üyeliği’nden tutukladılar. Ama somut hiçbir delil yok” dedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler